تبار انسان: اررین – Orrorin

فسیل‌های کشف شده از اررین توگنی

فسیل‌های کشف شده از اررین توگنی

عنوان علمی: Orrorin tugenensis

عنوان فارسی: اررین توگنی*

دومین کاندیدا برای کسب عنوان قدیمی‌ترین گونهٔ ابتدایی تبار انسان «Orrorin tugenensis» یا به فارسی اررین توگنی به شمار می‌رود؛ نامی که به فسیل‌های یافت شده در رسوبات «توگن هیلز» (Tugen Hills) در کنیای شمالی اطلاق و نیز قدمت آن، با بهره‌گیری از روش تاریخگذاری پتاسیم/آرگون، حدود ۶ میلیون سال تعیین شده است.

یک نمونه، یعنی یک تاج دندان آسیا، در سال ۱۹۷۴ و دوازده نمونهٔ دیگر از سال ۲۰۰۰ به بعد کشف شد.

دندان کشف شده از اررین

دندان کشف شده از اررین

شواهد برای اررین تونگی هنوز به طور ناامید کننده‌ای ناقص است. کاشفان آن، یعنی دو دیرین‌انسان‌شناس مستقر در کالج دو فرانس پاریس به نام‌های «بریجیت سلوت» (Brigitte Senut) و «مارتین ییکفورد» (Martin Pickford)، نتیجه‌گیری خود مبتنی بر اینکه Otugenensis یک هومینین است را بر دو دسته از شواهد استوار کردند.

یکی بر شواهد جمجمه‌ای و دیگری بر شواهد غیر جمجمه‌ای.

شواهد جمجمه‌ای به آن چیزی ارتباط می‌یابد که سنوت و ییکفورد ادعا می‌کنند مینای ضخیم‌پوشانندهٔ دندان‌های آسیا و پیش‌آسیای متعلق به  اررین توگنی است. آن‌ها مطرح می‌کنند که مینایی با چنین ضخامت در پانین‌ها یافت نمی‌شود و فقط در اعضای موخر ( و غیر مبهم) کلاد هومینین مشاهده می‌شود.

اما محققاتی که اررین تورنگی را یافته‌اند، بیشترین شواهد و مدارک خود را بر بخشی از استخوان ران، درست در زیر مفصل ران، استوار کرده‌اند.

در نخستی‌های بالارونده، استخوان بیرونی یا قشری به ضخامت تمام دور گردن استخوان ران است، اما این ضخامت در جانوران دائماً دو پا بیشترین قطر را در نوک ک و پایین گردن استخوان مورد نظر دارد. سنوت و ییکفورد مدعی‌اند که استخوان قشری در بخش گردن استخوان ران «اررین»(Orrorin) نیز در نوک و پایین بخش گردن این استخوان ضخیم است.

متأسفانه تلاش‌های آنان برای استفاده از CT برای تصویربرداری از گردن استخوان ران منجر به تهیهٔ تصاویری شده است که مبهم و نامعلوم‌اند؛ به طوری که امکانی برای کسب اطمینان دربارهٔ ضخامت این استخوان در اطراف بخش گردن وجود ندارد.

شاید اررین این شکلی بوده باشد

شاید اررین این شکلی بوده باشد

منتقدان این ایده، که چنین فسیل‌هایی متعلق به یک هومینین اولیه‌اند، به سه مورد اشاره می‌کنند.

نخست، آ‌ن‌ها می‌گویند که ریخت‌شناسی استخوان ران اررین توگنی با نخستی‌هایی که در میان درختان پرسه می‌زنند تفاوت زیادی ندارد.

دوم اینکه در میان نخستی‌های عالی نشان داده نشده است که مینای ضخیم دندان منحصر به کلاد هومینین است.

سوم آنکه بتا به تأیید سنوت و پیکفورد، بختش اعظم ریخت‌شناسی دندان‌های اررین انسان‌ریخت مانند است۔ تا زمانی که شواهد بیشتری دربارهٔ اررین توگنی(orrorin tugenensis) نداشته باشیم، بهترین کار این است که آن را در حکم یک خویشاوند نزدیک نیای متشترک پانین‌ها و هومینین‌ها در نظر بگیریم، اما برای کسب اطمینان از اینکه آن یک هومینین است شواهد کافی وجود ندارد.

 

* اُرُرین در زبان توگن به معنی انسان اولیه است. توگنی از آن رو بر گزیده شده‌است که سنگواره‌هایش اول‌بار در تپه‌های توگن در کشور کنیا به دست آمده‌است.