نشاسته تکامل انسان را تسریع کرد

یک مطالعه تازه ژنتیکی حاکی از آن است که توانایی انسان در هضم مواد غذایی پر از نشاسته مانند سیب زمینی ممکن است موفقیت آن در میان موجودات دیگر زمین را توضیح دهد.

به گزارش نشریه «نیچر ژنتیکس» انسان در مقایسه با دیگر پستانداران دارای تعداد بسیار بیشتری از نسخه‌های یک ژن ضروری برای تجزیه مواد نشاسته یی پرکالری است و به گمان نویسندگان این مقاله از دانشگاه کالیفرنیا در سانتا کروز این کالری‌های اضافه احتمالاً برای تغذیه مغز بزرگ تر انسان جنبه حیاتی داشته است. تا پیش از این دانشمندان فکر می‌کردند شاید خوردن گوشت علت این وضع بوده است.

با این حال دکتر ناتانیل دومینی و همکارانش استدلال می‌کنند بعید است چنین باشد. وی می‌گوید:«حتی وقتی به شکارچیان-گردآوران مدرن می‌نگرید، گوشت کسر نسبتاً کوچکی از غذای آنها را تشکیل می‌داده است.»

این فرض که دو تا چهار میلیون سال قبل، موجودی با مغزی کوچک که به سختی روی دو پا راه می‌رفته، می‌توانست به شکلی موثر حتی از طریق مرده خواری گوشت به دست آورد، خیلی محتمل به نظر نمی‌رسد. تیم محققان دریافت که انسان حامل نسخه‌های اضافی از ژنی به نام AMY1 است که برای تولید یک آنزیم بزاقی (امیلس) جهت تجزیه نشاسته جنبه ضروری دارد.

این تیم سپس گروه‌هایی از انسان‌ها با عادات تغذیه یی متفاوت را مطالعه کرد و دریافت کسانی که نشاسته زیادی در غذایشان هست دارای نسخه‌های بیشتری از ژن AMY1 در مقایسه با گروه‌هایی هستند که رژیم غذایی آنها حاوی نشاسته کمتری است. برای مثال اعضای قوم یاکوت از قطب شمال که رژیم غذایی آنها به طور سنتی حاوی مقدار زیادی ماهی است، در مقایسه با ژاپنی‌ها، که در غذای آنها نشاسته زیادی مثل برنج وجود دارد، دارای نسخه‌های کمتری از این ژن بودند.

محققان معتقدند قدیمی‌ترین اجداد ما انسان‌ها علاوه بر مصرف میوه‌های رسیده که پستانداران می‌خورند، شروع به جست وجوی منابع تازه غذایی کردند. این منابع تازه همان نشاسته‌ها بودند که به صورت ریشه گیاه در دل زمین پرورش می‌یافتند یعنی نمونه‌های وحشی گیاهانی مانند هویج، سیب زمینی و پیاز.

دکتر دومینی گفت: زمانی که انسان‌های اولیه در درست کردن آتش استاد شدند، پختن سبزیجات پر از نشاسته، خوردن آن را آسان تر می‌کرد. به گفته وی ما این ریشه‌ها را می‌پزیم، و سیب زمینی سرخ کرده و پخته می‌خوریم. وقتی غذا پخته است، می‌توان در مجموع کمتر خورد چون هضم آن راحت تر است و در نتیجه انرژی بیشتری به بدن می‌رساند. و به این ترتیب منابع غذایی فرعی به تدریج بخشی از رژیم اصلی غذایی شد.

وی افزود: به این ترتیب امکان رشد جمعیت فراهم آمد و این جمعیت‌ها به سرزمین‌های تازه راه یافتند

© / روزنامه اعتماد. اسفند۱۳۸۷