دویدن ‘از عوامل مهم تکامل انسان’

محققان آمریکایی می‌گویند که انسان دوی مقاومت را در حدود دو میلیون سال قبل در جستجوی شکار آغاز کرد که بر نحوه شکل گرفتن اندام او اثر گذاشته است.

مطالعه تازه که در نشریه “نیچر” منتشر شده است می‌گوید که شکل گرفتن باسن‌های بزرگ، توازن سر و پاهای بلند در جریان روند تکامل، به انسان در جمع آوری آذوقه کمک کرده است

پروفسور دنیس برامبل، از دانشگاه یوتا و پروفسور دانیل لیبرمن از دانشگاه‌هاروارد در مقاله خود نوشتند که انسان‌های اولیه احتمالا مجبور به دویدن در فواصل طولانی برای تعقیب شکار یا جمع آوری لاشه حیوانات در دشت‌های آفریقا بوده اند.

این دانشمندان می‌گویند انسان بدون دویدن و تکامل ناشی از آن، همچنان دارای پاهای کوتاه، سر کوچکتر و حالت خمیده می‌بود. درحالی که انسان‌ها در مقایسه با بسیاری از حیوانات دونده‌های سریعی نیستند، اما در مسافت‌های طولانی دونده‌های خوبی به حساب می‌آیند.

این دو دانشمند پس از مطالعه ۲۶ مشخصه بدن انسان که برای دوی مقاومت ضروری است، نتیجه گیری کردند که انسان‌ها احتمالا به این دلیل از اجداد خود (که مانند میمون بودند) تکامل یافتند که می‌توانستند در فواصل طولانی بدوند.

ساختمان جمجمه برای جلوگیری از داغ شدن سر، لیگمان‌ها برای جهش، پاهای بلند برای افزایش طول قدم‌ها و حرکت آزاد سر و شانه‌ها برای کمک به ایجاد توازن از جمله مشخصه‌های مهم برای دوی مقاومت است.

دانشمندان گفتند که آن دسته از اجداد انسان موسوم به استرالوفیتکوس (Australophithecus)، که دونده‌های خوبی بودند در فرآیند “انتخاب طبیعی” به حیات خود ادامه دادند درحالی که انواع پا کوتاه تر آنها منقرض شدند.

پرفسور برامبل گفت: “امروز دوی مقاومت عمدتا یک نوع ورزش و تفنن به حساب می‌آید، اما ریشه‌های آن احتمالا به قدمت پیدایش نوع انسان است و شکل اندام انسان تا حدود زیادی زیر فشار نیازهای دویدن شکل گرفت.”

© / بی‌بی‌سی. آبان۱۳۸۶