کشف قدیمی‌ترین فسیل زمین

فسیل‌های باکتریهای کشف شده در استرالیا قدیمی‌ترین فسیلهایی هستند که تاکنون در تمام زمین کشف شده و تاریخ آنها به پیش از تشکیل اکسیژن در سیاره زمین باز می‌گردد.

به گزارش خبرگزاری مهر، محققان اعتقاد دارند که فسیلهای کشف شده در شمال غربی استرالیا در منطقه پیلبارا حدود ۳٫۵ میلیارد سال قدمت دارند و توسط باکتریهایی ایجاد شده‌اند که یک میلیارد سال پس از شکل گیری زمین وجود داشته‌اند.

نورا نوفک از دانشگاه اولد دامینیون به عنوان یکی از محققانی که روی این پروژه کار کرده اظهار داشت این کشف می‌تواند به مریخ نورد کنجکاوی ناسا کمک کند تا به دنبال رد حیات در سیاره سرخ باشد.

وی اظهار داشت که اثر این باکتری قدیمی‌ترین فسیلهایی را که تاکنون مشاهده شده نشان می‌دهد که پیش از هر چیز دیگری در زمین حضور داشته‌اند. این فسیلها نشانه‌هایی شبیه به تار عنکبوت روی سطوح سنگهای ماسه ای قرار داده‌اند.

در فرآیندی که هنوز در بخشهایی از جهان شکل می‌گیرد لایه‌های ضخیمی‌از باکتری در کنار یکدیگر قرار گرفته و ذرات ماسه را زیر خود محصول کرده‌اند و آنها را از فرسایش حفظ کرده‌اند. ماسه‌هایی که به این شکل محصور شده‌اند به تدریج به سنگ تبدیل می‌شود که بافت خاص آن به واسطه ارگانیسم زنده ای شکل می‌گیرد که زمانی آن را پوشانده بود.

براساس اظهارات محققان، سنگهای باستانی منطقه پیلبارا برخی از قدیمی‌ترین سنگهایی هستند که روی زمین کشف شده‌اند.

ساختارهای کشف شده در استرالیا شبیه چیزی است که در آفریقای جنوبی کشف شده و تاریخ آن به ۲٫۹ میلیارد سال پیش باز می‌گردد، این فسیلهای آفریقایی نیز توسط نوفک و همکارانش در سال ۲۰۰۷ کشف شده است.

گفته شده است که این کشف می‌تواند به جستجوی حیات در مریخ نیز کمک  کند، چرا که این احتمال وجود دارد که بقایای حیات ممکن است در نتیجه فقدان فرآیندها زمین شناختی در مریخ بهتر حفظ شده باشند.

مریخ نورد کنجکاوی ناسا مجهز به ابزارهایی است که می‌تواند فسیلهایی مشابه فسیلهای کشف شده در استرالیا را تشخیص دهد. این ساختار کشف شده یکی از ساختارهایی است که کنجکاوی به دنبال آن می‌گردد.

© / خبرگزاری مهر. دی‌۱۳۹۱

از ما حمایت کنید تا سایت بسته نشود

با توجه به افزایش قیمت دلار، هزینه تمدید هاست سایت و هاست دانلود به شدت بالا رفته. برای ادامه فعالیت سایت نیاز به کمک‌های مالی داریم. در صورتی که کمک‌ها نتواند ۵۰٪ هزینه تمدید را پوشش دهد، مجبور به پایان فعالیت تا آخر مهرماه می‌شویم. کل هزینه نگهداری سایت برای امسال حدود 1 میلیون تومان می‌شود.

می‌خواهم کمک کنم

برو به صفحه اول سایت