درندگان تکامل انسان را رقم زدند

محققان این هفته در گردهمایی انجمن آمریکایی پیشبرد علوم اعلام کردند که انسان‌های اولیه خود طعمه شکارچیان قویتری بوده‌اند. بر اساس نظریه این گروه، این وضع ممکن است باعث تکامل انسانهای اولیه و افزایش سطح همکاری آنها برای پرهیز از شکار شدن شده باشد.

انسان‌شناسان می‌گویند به رغم ظرفیت خارق العاده بشر برای جنگ و خشونت، ما انسان‌ها موجوداتی بسیار اجتماعی هستیم.

جیمز ریلینگ، از محققان دانشگاه اموری در آتلانتای آمریکا می‌گوید افراد از تمایل دیگران به همکاری با آنها استقبال می‌کنند. اما انسان‌ها با کسانی که علاقه ای به همکاری ندارند با نگرش منفی برخورد می‌کنند.

آقای ریلینگ درباره ساز و کار زیست شناختی همکاری میان انسان‌ها تحقیق می‌کند. او این تحقیقات را به وسیله روش‌های تصویربرداری از مغز انجام می‌دهد. او مغز افراد را حین انجام یک بازی آزمایشی بررسی کرده است. در این بازی تمایل افراد مورد آزمایش برای همکاری با دیگران ارزیابی می‌شود. به گفته دکتر ریلینگ خاطره عدم همکاری دیگران به خوبی در حافظه افراد ثبت می‌شود.

طعمه سخت

آقای ریلینگ می‌گوید شامپانزه‌ها بر خلاف ما علاقه ای به کمک کردن به یکدیگر حین خطر ندارند. این در حالی است که آنها نزدیک‌ترین خویشاوندان ما میان حیوانات هستند. رابرت ساسمن، از محققان دانشگاه واشنگتن در سن لوئیس می‌گوید هوش و همکاری انسان‌ها در اثر نیاز به چیره شدن بر شکارچیان خود تکامل یافته است.

پروفسور سوسمن انسان‌های اولیه را طعمه جانورانی مانند سگ‌های وحشی، گربه سانان، کفتار، عقاب‌ها و سوسمارها می‌داند. آقای ساسمن “اوسترالوپیتکوس افرنسیس”، یکی از اجداد احتمالی بشر را نمونه واضح یک طعمه خوب برای شکارچیان می‌داند. بر این اساس این میمون نما برای گریز از خطرات هم بر روی زمین و هم بر روی درختان زندگی می‌کرده است.

دکتر آگوستین فوئنتس از دانشگاه نوتردام با این فرضیه موافق است. او می‌گوید انسان‌های اولیه در معرض تهدیدهای محیطی متفاوتی مانند خطر شکار شدن قرار داشتند. به گفته دکتر فوئنتس انسان‌های اولیه مجبور بودند که انرژی بیشتری را صرف کنند و برای نجات خود به زندگی اجتماعی روی آوردند تا به طعمه‌های سخت تری تبدیل شوند.

دکتر فوئنتس به اوسترالوپیتکوس و پارانتروپوس به عنوان دو گونه از انسان‌های اولیه برای توضیح نظر خود اشاره می‌کند. او می‌گوید بر خلاف گونه نخست، گونه دوم موفق نشد تا با تهدیدهای محیطی وفق پیدا کند و یک میلیون و دویست هزار سال پیش منقرض شد.

© / بی‌بی‌سی. فوریه۲۰۰۶

اطلاعیه مهم

برنامه‌های روز داروین برای سال ۱۴۰۰

:: مشاهده صفحه ::