ساختمان‌سازی توسط نئاندرتال‌ها؟

 

دیوارهای نئاندرتال‌ها در غار

نمایی از دیوارهای دست‌ساز

در جنوب فرانسه و احتمالا محل فرود اولین انسان‌های نئاندرتال سازه‌هایی آهکی کشف شده است که به‌نظر اولین پروژه ساختمانی توسط انسان باشد. هدف از ساخت این سازه معلوم نیست.

در غار «برونیکول»(Bruniquel) و عمق ۳۳۶متری زمین، چهارصد قطعه استالاگمیت(سنگ آهکی) عمود بر هم شده است. این سنگ‌های آهکی در دو حلقه‌ی دایره‌ای شکل دور هم چیده شده‌اند. طبق گفته محققانت این کار نمی‌توانسته توسط خرس‌ها یا عوامل طبیعی انجام شده باشد. نکته این‌جاست که در کنار سنگ‌های یافته شده بقایایی از آتش و استخوان‌های سوخته هم پیدا شده است.

در بررسی اول، باستان‌شناس فرانسوی فرانسوا روزارد با استفاده از روش تاریخ‌نگاری کربنی عمر یک استخوان‌ خرس یافته شده در این محل را ۴۷هزار و ۶۰۰سال تخمین زد. این یعنی این‌که حلقه‌های چیده شده قدیمی‌تر از نقاشی‌های باستانی در داخل غار هستند و از همه مهم‌تر این‌که نمی‌توانسته کار انسان‌های هوشمند یا هوموساپینس‌ها باشد، سازندگان آن‌ها احتمالا انسان‌های اولیه‌ای بودند که برای اولین‌بار راهی فرانسه و اروپا شده‌اند: یعنی نئاندرتال‌ها.

بررسی بقایای مغناطیسی نئاندرتال‌ها

بررسی بقایای مغناطیسی نئاندرتال‌ها

این کشف نشان می‌دهد که نئاندرتال‌ها پیچیده‌تر از آن هستند که محققان گمان می‌کردند. آن‌ها آتش را در اختیار داشتند، می‌توانستند به اعماق زمین رفته و غارهای تاریک را با نور آتش روشن کنند و سازه‌هایی ساختمانی شبیه به دیوارهای ابتدایی درست کنند. معلوم نیست حلقه‌های فوق برای چه کاربردی داشته‌اند؛ شاید برای اجرای یک مراسم مذهبی یا جایگاهی برای افراد خاص؛ اما هر چه هست سازندگان آن دارای یک هدف بوده‌اند.

بزرگ‌ترین دیوار ساخته شده ۷متر و ۴۰سانتی‌متر ارتفاع دارد. بر اساس نشانه‌های موجود مثل شکستگی و تغییر رنگ سنگ‌های استالاگمیت بخش‌هایی از دیوار توسط آتش سوخته است. محققان گمان می‌برند این محل‌های سوخته چیزی شبیه به شومینه و جاسازی برای آتش بوده‌اند.

غارنوردان محلی به‌خصوص یک نوجوان ۱۵ساله باعث کشف این غار در سال ۱۹۹۰ شد. بعد از سه سال تلاش غارنوردان توانستند به عمق ۳۰۰متری نفوذ کنند. در ابتدا تصور می‌شد سازه‌های سنگی ۵۰هزارسال قدمت دارند اما در سال ۲۰۱۳ تحقیقات جدیدی آغاز شد.

نسخه سه بعدی دیوارها

نسخه سه بعدی دیوارها

معمولا سنگ‌های استالاگمیت که در غارهای آهکی وجود دارند مثل یک کپسول زمان عمل می‌کنند. یعنی لایه‌های داخلی سنگ‌ها قدمتی قدیمی‌تر از لایه‌های بیرونی آن‌اند.

ورهیدن از موسسه علوم طبیعی سلطنتی بلژیک و ژاک ژوبرت متخصص سنگ‌های آهکی بعد از حفاری و استخراج  استالاگمیت‌ها مشاهده کردند که در قسمت‌هایی از لایه مواد معدنی قطعاتی از سنگ‌ها جزء هسته‌ی اصلی و در لایه‌ای دیگر قطعاتی شکسته شده وجود دارد. این قطعات شکسته شده توسط ساکنینِ باستانیِ غار ایجاد شده است.

با اندازه‌گیری سطح اورانیوم این سنگ‌ها معلوم شد قدمت آن‌ها به ۱۷۶هزار و ۵۰۰سال‌قبل باز می‌گردد؛ یعنی قبل از ورود انسان مدرن(اجداد اولیه‌ی ما) به اروپا.

نئاندرتال‌ها از حدود ۴۰ تا ۴۰۰هزارسال پیش به منطقه اوراسیا وارد شده و منقرض شدند. برخلاف تصور رایج آن‌ها قادر بودند مسافت‌های طولانی را طی کرده و ابزار سنگی درست کنند. نئاندرتال‌ها می‌توانستند در پناهگاه‌ها زندگی کرده و آتش را کنترل کنند. برای خود لباس ساخته و دارای تفکر انتزاعی و هنر هم بودند. حتی برخی محققان اعتقاد دارند که آن‌ها مردگان خود را آراسته به خاک می‌سپردند.

این کشف نشان می‌دهد که گونه‌ی انسان غارنشینی را بسیار زودتر از آنچه تصور می‌شد آغاز کرده است (تصور قبلی ۳۸هزارسال بود) و ضمن آن طرح‌هایی برای ساخت دیوار و سازه‌های ساختمانی داشته است.

فیلمی کوتاه از داخل غار:

در آپارات