چیستی تکامل، مروری بر روند تطور انسان

مشخصات:

  • عنوان: چیستی تکامل، مروری بر بر روند تطور(فرگشت) انسان
  • سخنران: دکتر حامد وحدتی‌نسب
  • مکان و زمان: پژوهشکده تاریخ علم، ۳ اسفند ۱۳۹۵
  • زمان: ۱۷۰ دقیقه، ۱۰۷ مگابایت

دکتر حامد وحدتی‌نسب، دارای دکتری انسان‌شناسی پیش از تاریخ از دانشگاه آریزونا و دو پسادکتری در باستان‌شناسی مولکولی (از دانشگاه آلبرتای کانادا) و زیست‌باستان‌شناسی (از دانشگاه آکسفورد) هستند.

در ابتدای سخنرانی معنا و مفهوم واژه‌های تکامل و تطور بحث و بررسی می‌شوند. در ادامه، به پیشینه اندیشه‌های تطوری در اساطیر تمدن‌های کهن اشاره می‌شود و توضیحی درباره سیر تاریخی شکل‌گیری و شکوفایی این اندیشه‌ها و معرفی تأثیرگذارترین دانشمندان در این زمینه گفته می‌شود.

ایشان در بخش اصلی سخنرانی خود، پس از مرور شباهت‌ها و تفاوت‌های انسان‌ها و شامپانزه‌ها، گام به گام، نقاط و موضوعات کلیدی در روند تطور انسان، همچون زمان و جغرافیای انشقاق اجداد انسان ریخت‌ها از اجداد شامپانزه‌ها را روشن کرد.

به نظر انسان‌شناسان آغاز راه رفتن روی دوپا کلیدی‌ترین رخداد در مسیر تطور انسان به حساب می‌آید. سپس، نخستین ابزارسازی، پیچیده‌تر شدن تدریجی این رخداد در گونه‌های مختلف انسان، رخدادهای اقلیمی و تغییرات ریختی گونه‌های انسانی که منجر به خروج آن‌ها از قاره آفریقا در دورۀ بعد از انسانِ راست قامت/کارگر شد، با شواهد و مدارکی تبیین گردید.

این شواهدِ مراحل مختلفِ رشد از مطالعات زیست-باستان شناختی و جدیدترین مطالعات ژنتیکی به دست آمده بودند و سخنران در باره هر یک از آن‌ها توضیح کافی داد. از دیگر نکات جالب توجه این سخنرانی گزارش موقعیت جغرافیایی کلیدی ایران در مهاجرت گونه های انسانی به شرق و مسیرهای این مهاجرت ها بود.

حاضران در این جلسه، ضمن دریافت دیدی کلی دربارۀ روند تطور انسان، با تغییرات تدریجی در سبک زندگی گونه های انسانی، از گردآوری مواد غذایی گرفته تا اختراع و کنترل آتش، نحوۀ شکار، زندگی در قالب دسته ها، اهلی سازی جانوران، اِبداع کشاورزی و پیامدهای آن، گسترش دسته ها و شکل-گیری جوامع بزرگ بشری آشنا شدند.

دانلود فایل سخنرانی: سرور اختصاصی