فسیل جدید، کلید درک تکامل انسان

فسیل‌شناسان می‌گویند که کشف فسیل تازه ای در “تنگه اولدوای” در تانزانیا می‌تواند به درک بهتر انسان از نحوه پیدایش خود کمک کند.

گفته می‌شود بقایای این “هومینید” (یک گونه بسیار قدیم که اجداد اولیه انسان از آن تکامل یافتند) که ۸/۱ میلیون سال قدمت دارد، از جمله سالم ترین نمونه‌هایی است که تاکنون از اعضای گونه انسان یعنی “هومو” کشف شده است.

کشف تازه شامل بخش‌هایی از فک پایینی و آرواره‌های فوقانی شامل دندان‌های کامل است.

رابرت بلومنشین، استاد مردم شناسی دانشگاه روتجرز در ایالت نیوجرسی آمریکا، که مقاله وی در نشریه علمی‌”ساینس” منتشر شده است، گفت: “این یکی از اجداد مهم انسان است که از یک دوره بسیار مهم ما قبل تاریخ می‌آید. یعنی دوره ای که ما برای نخستین بار شاهد ابزارهای استخوانی هستیم، زمانی که هومینیدها، تازه بهره برداری گسترده تر از حیوانات به عنوان منبع غذایی را آغاز کرده بودند و زمانی که اندازه مغز شروع به توسعه جدی کرده بود.”

منظور پروفسور بلومنشین و همکارانش یک گونه هومینید است که در سال ۱۹۹۵ در “تنگه اولدوای” در تانزانیا یافت شده است. این منطقه ابتدا به خاطر کشفیات لویی و مری لیکی در دهه۱۹۶۰ شهرت یافت.

۴۰ سال قبل، لویی لیکی و همکارانش شماری فسیل در اولدوای کشف کردند که در آن زمان به عنوان قدیمی‌ترین عضو گونه هومینید شناخته شد.

آنها آن موجود را به خاطر حجم بزرگ مغز و ابزار سنگی اطراف آن “انسان زبردست” (Homo habilis) نامیدند.

ده سال بعد ریچارد، پسر لویی لیکی نمونه کامل تری از جمجمه “انسان زبردست” را در شمال کنیا پیدا کرد که نشان می‌داد این گونه در سراسر “ریفت ولی” در شرق آفریقا در حرکت بوده است.

و در اواسط دهه ۱۹۸۰، کشفیات تازه باعث شد دانشمندان “انسان زبردست” را به دو گروه جداگانه تقسیم کنند.

با این حال، آخرین تحقیق گروه آقای بلومنشین ممکن است ثابت کند که برخی از اعضای دو گروه جداگانه “انسان زبردست” را می‌توان دوباره در یک گونه جای داد.

نکته مهم این که در کنار بقایایی که آقای بلومنشین یافته است ابراز سنگی و استخوان‌های حیوانات بزرگ تر یافت شد که آشکارا نشان می‌دهد این موجود آنها را ساخته است.

پروفسور بلومنشین می‌گوید که این یافته تحقیقات سایر دانشمندان را تایید می‌کند و توانایی هومینیدها را در ساخت ابزار و استفاده از آنها برای بریدن گوشت ثابت می‌کند.

© / بی‌بی‌سی. ۱۳۸۳

اطلاعیه مهم

برنامه‌های روز داروین برای سال ۱۴۰۰

:: مشاهده صفحه ::