تاریخ طولانی پیدایش ببر

خویشاوندی ببر با شیر، پلنگ و جگوار کمتر از ارتباط این سه با یکدیگر است ببر احتمالا موجودی قدیمی‌تر و متمایزتر از آن است که تاکنون تصور می‌شد.

براساس یک مطالعه جامع، خویشاوندی ببر با شیر، پلنگ و جگوار کمتر از میزان خویشاوندی این سه با یکدیگر است. این تحلیل ژنتیکی همچنین نشان می‌دهد که تکامل ببر ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار سال قبل شروع شد و نزدیک‌‌‌‌ترین خویشاوند آن پلنگ سفید (برفی) است که به ‌اندازه ببر در معرض خطر انقراض قرار دارد. علیرغم محبوبیت ببرها و اینکه در معرض خطر هستند، ناشناخته‌های زیادی در مورد آنها وجود دارد از جمله اینکه چگونه تکامل یافته‌اند.

Felidae-evoاکنون مدت‌هاست که معلوم شده پنج گونه از گربه سانان بزرگ – ببر، شیر، پلنگ، جگوار و پلنگ سفید – و دو گونه دیگر پلنگ از نوع “درشت خال” بیش از سایر گربه سانان کوچک به هم نزدیک هستند. اما درک نسبت دقیق آنها با یکدیگر دشوار بوده است. برای کشف این مساله برایان دیویس، دانشمند، دکتر گانگ لی و پروفسور ویلیام مورفی اقدام به تحلیل دی ان اِی همه این گونه‌ها کردند.

آنها با بررسی شباهت‌های دی ان اِی آنها که در میتوکوندریا و در کروموزم‌های جنسی و سایر نقاط قرار دارد دریافتند که نسبت این پنج گونه به یکدیگر از آنچه تاکنون تصور می‌شد متفاوت است. داده‌های آنها قویا دال بر آن است که شیرها، پلنگ‌ها و جگوارها بیش از دیگران به یکدیگر نزدیکند.

اجداد این سه گونه از ۴ میلیون و ۳۰۰ هزار سال قبل تا سه میلیون و ۸۰۰ هزار سال قبل از بقیه گربه سانان جدا شدند. جگوارها از سه میلیون و ۶۰۰ هزار سال قبل شروع به تکامل کردند، درحالی که شیرها و پلنگ‌ها در حدود ۳ میلیون و ۱۰۰ هزار سال تا یک میلیون و ۹۵۰ هزار سال پیش از یکدیگر جدا شدند. اما ببر پیش از آن ظاهر شده بود.

اجداد ببر و پلنگ سفید حدود ۳ میلیون و ۹۰۰ هزار سال قبل از بقیه جدا شدند. ببر سپس در حدود ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار سال قبل در اواخر عصر پلیوسین شروع به تکامل و بدل شدن به موجودی منحصر به فرد کرد. محققان در مقاله خود در نشریه “تکامل و فینوژنتیک ملکولی” گزارش می‌دهند که به این ترتیب ببر و پلنگ سفید “گونه‌های خواهر” هستند.

ببر و پلنگ سفید جزو در معرض خطر‌‌ترین گربه سانان بزرگ جهان هستند. گفته می‌شود که تعداد ببرهای باقی م‌انده در حیات وحش کمتر از ۳۵۰۰ است.

© / بی‌بی‌سی. ۱۳۸۸