دانلود مستند: آیا خدا فرگشت را آفرید؟

دانلود مستند درون کرمچاله هامشخصات

  • عنوان اصلی: Did God Create Evolution
  • نام فارسی: آیا خدا تکامل(فرگشت) را آفرید؟
  • بخشی از مجموعه مستند: Through the Wormhole
  • زیرنویس فارسی: دارد

در قسمت آخر فصل چهارم مستند «سفربه درون کرم‌چاله‌ها»، مورگان فریمن درباره فرگشت صحبت می‌کند:«آیا شخصی یا چیزی ما را با هدفی خاص به وجود آورده است؟ یا رویدادی تصادفی تمام پیچیدگی‌های شگفت‌انگیزی را که امروزه می‌بینیم ایجاد کرده است؟…آیا وجود ما می‌تواند حاصل کار نیرویی برتر باشد یا این قوانین طبیعت بودند که ما را به وجود آوردند؟»

در این مستند نظریه طراحی هوشمند حیات، مشکلات نظریه داروین از دید نظریه طراحی هوشمند، بررسی تاژک باکتری، نظریه پیچیدگی کاهش‌‌ناپذیر، بررسی ستون فقرات در بین مهره‌داران، آزمایش ربات‌های تکاملی، دفاع از تصادفی بودن تکامل و نقد طراحی هوشمند، انتخاب طبیعی و دریجی، تصادفی بودن حیات از منظر ریاضیات، ساختار دی‌ان‌ای، درخت حیات و داروین، مولکول اکسی‌توکسین، تکامل اخلاقیات و… .

در پایان فریمن می‌گوید«دوست دارم که متواضع باشم و بگم که، نمیدونم قبل از اینکه تکامل شروع بشه چه اتفاقی افتاده، و اینکه اگه خدایی وجود داره چقدر شگفت انگیزه؟ اما این جایگاه من به عنوان یک دانشمند نیست که بگم خدا وجود داره یا نه؟ من فکر می‌کنم این سوال متعلق به ایمان و عقیده هستش……خلقت گرایان استدلال می‌کنند که تنها دست راهنما و قدرتمند خداست که می‌تواند این تعداد بی‌شمار از اتم‌های گیتی را در کنار هم بچیند آن‌هم به صورت الگوی بی‌‌نظیر که امروزه وجود دارد… اما از طرفی تکامل‌گرایان استدلال می‌کنند که تنها یک قانون “بقای قویترین‌ها” می‌تواند هرچیزی که امروزه وجود دارد را توصیف کند…ین بحث‌ها و جدل‌ها به این زودی‌ها تمام نخواهد شد…اما چیزی که هر دو طرف بحث آنرا قبول دارند شگفتی بی‌ننظیر خلقت است که مهم نیست چگونه به اینجا رسیده.»

تصاویری از مستند:

دانلود مستند Through.the.Wormhole.S04E10