استفاده میمون‌ها از ابزار

 آنتونیو مورا و فیلیس لی، دو تن از پژوهشگران دانشگاه کمبریج انگلستان، در نشریه علمی‌ساینس (دانش) گزارشی از پژوهش‌های خود چاپ کرده‌اند که نشان می‌دهد گونه ای از میمون‌ها که در جنگلهای خشک کاتینگا در شمال شرق برزیل زندگی می‌کنند و به “میمون راهب” (کاپوچین) معروفند در کندن زمین برای جستجوی غذا، شکستن دانه‌ها و سوراخ کردن شاخه‌های توخالی درختان از سنگ استفاده می‌کنند.

استفاده میمونهای راهب از سنگ به عنوان ابزار پیشتر نیز مشاهده شده بود اما این پژوهش نشان می‌دهد که این میمونها به صورت عادتی دائم از چنین ابزاری استفاده می‌کنند، نه به صورت اتفاقی.

هرچند، مردمشناسان دانشگاه کمبریج این نظریه را نیز مطرح کرده اند که استفاده میمونها از سنگ به عنوان ابزار ممکن است تنها در شرایط اقلیمی‌ویژه، همچون فصلهای خشک طولانی صورت بگیرد که غذا کمیابتر می‌شود.

آنتونیو مورا در گزارش پژوهش خود روی میمونهای راهب نوشته که از اکتبر سال ۲۰۰۰ تا مارس ۲۰۰۲ این میمونها را تحت نظر گرفته و ۱۵۴ استفاده آنها از سنگ به عنوان ابزار را شاهد بوده است.

کاربرد سنگ به عنوان ابزار پیشتر در میمونهای بزرگ همچون شامپانزه‌ها دیده شده بود و دانشمندان همواره در پی این بوده اند که ارتباطی میان استفاده نیاکان بشر از سنگ و آنچه این میمونها انجام می‌دهند بیابند.

شامپانزه‌ها می‌توانند نحوه تراشیدن سنگ و تیز کردن لبه آن را برای استفاده بهتر از آن بیاموزند اما قادر به درک اینکه چگونه این کار را از راه صحیح انجام دهند نیستند در حالی که به نظر دانشمندان، انسانهای اولیه به صورت طبیعی توانایی درک روش صحیح تراش سنگ را داشته اند.

© / بی‌بی‌سی فارسی / بخش علم / ۱۳۸۶