در باب آناتومی

۶۰۰ سال پیش، آناتومی‌دانان ستاره‌های راک بودند. در کلاس‌های درس شان آمفی تئاترهای روباز پر می‌شد، آنجا که مردم مشتاق شانه به شانه دانشجویان پزشکی می‌ساییدند. هنگامی‌که یک جراح جسدی را می‌شکافت، آناتومیست نشسته بر صدر روی صندلی غرور، پرده از اسرار سر به مهر استخوان‌ها، ماهیچه‌ها و اندام‌ها برمی‌داشت.

نیل شوبین

نیل شوبین

آناتومی‌دانان امروزی از روی صحنه به کنج آزمایشگاه‌های بی پنجره دانشکده‌های پزشکی عقب نشسته اند. آنها نقش اجتماعی‌شان را به ژنتیک‌دانانی واگذار کرده‌اند که از اسرار رمزنوشته در DNA ما پرده برمی‌دارند. با این حال با توجه به کتاب «ماهی درون شما» شاید آناتومی‌دانان در کمین بازگشت باشند. نیل شوبین (N. Shubin)، زیست شناس و دیرین شناس دانشگاه شیکاگو در ایلینویز، به کندوکاو در رگ و پی انسان و تفسیر زخم‌های میلیاردها سال تکامل می‌پردازد؛ زخم‌هایی که در بدنمان به جا مانده اند.

من شوبین را ۱۰ سال پیش هنگامی‌دیدم که داشت کتابی درباره گذارهای عمده در تکامل می‌نوشت. در نگاه نخست، آزمایشگاه او آزمایشگاه کسی به نظر می‌رسید که هنوز تصمیم اش را نگرفته وقتی بزرگ شد می‌خواهد چه کاره شود.

شوبین بیشتر وقتش را صرف بررسی سنگواره پستانداران و موجودات دیگری می‌کرد که در جاهایی مانند خلیج فوندی در کانادا از خاک درآورده بود. از این گذشته برای سردرآوردن از فرآیند اسرارآمیزی که طی آن اندام‌های حرکتی به شکل باله، پا، بال و دست تکوین می‌یابند، جنین‌ها را نیز رنگ می‌کرد.

اما در واقع معجون پژوهشی شوبین هدف مشخصی داشت؛ او می‌خواست بداند ساختارهای جدید چگونه تکامل می‌یابند. برای مثال چگونه ممکن است اندام‌های حرکتی چهارپایان از ماهی باله لوب داری پدید آمده باشند که هیچ اثری از دست و پا در آنها وجود نداشت؟ شوبین برای شناسایی ژن‌هایی که طی این گذارهای تکاملی کلیدی تغییر کردند، اطلاعات مربوط به این دو رشته را با هم ترکیب کرد. در اواخر دهه ۱۹۹۰، این «زیست شناسی یکپارچه گر» افراطی بود. در تقابل با سنت دیرپای تخصص در این رشته‌ها قرار داشت. زیست شناسان تکوینی دیگر که چندین دهه صرف تعمق در جنین کوسه‌ها کرده بودند، هرگز به فکرشان نرسیده بود راهی کوه‌ها شوند تا سنگواره‌هایی برای بررسی پیدا کنند.

با گذشت یک دهه از آن زمان اکنون شوبین همراهان بسیاری دارد. ژورنال‌ها مرتب مقاله‌هایی درباره تلفیق سنگواره، ژن و جنین چاپ می‌کنند.

سنگواره‌های نهنگ‌های پادار به دانشمندان کمک کرده است بفهمند با ناپدید شدن تدریجی پای نهنگ‌ها کدام ژن‌ها تغییر کردند. دستکاری جنین خفاش‌ها نشان داده که چگونه دست‌هایشان کش آمده و به بال تبدیل شده است. کار خود شوبین روی اندام‌های حرکتی پیشرفت خیره کننده‌ای داشت. در سال ۲۰۰۶، او و همکارانش با کشف سنگواره حدواسط Tiktaalik roseae تیترهای رسانه‌های جهان را به تسخیر خود درآوردند. این ماهی ۳۷۰ میلیون ساله در باله‌های نیرومند خود بیشتر ویژگی‌های اندام‌های حرکتی چهارپایان، از جمله بعضی استخوان‌های مچ را به دست آورده بود. هنگامی‌که شوبین و همکارانش مشغول حفاری تیکتالیک در مناطق قطبی بودند، بعضی از دانشجویانش در شیکاگو ماندند تا سرنخ‌هایی به همان اندازه سودمند درباره گذار از دریا به خشکی در ژن‌ها بیابند که به ساخت باله کوسه‌ها و پاروماهی کمک کرد.

ماهی درون شما اکتشافات شوبین و دیگران را در هم می‌آمیزد تا درسی در آناتومی‌قرن بیست و یکم ارائه کند. نثر ساده و پرشور این کتاب ممکن است تعداد قابل توجهی دانش آموز دبیرستانی را تبدیل به زیست شناسانی بلندپرواز کند. و مباحث بسیاری را طرح می‌کند.

شوبین، کره چشم، بینی و دستان ما را بررسی می‌کند تا نشان دهد اشتراکات ما با جانوران دیگر چقدر است. اشاره می‌کند که چگونه شبکه‌های ژنی برای ایجاد صفات ساده می‌توانند بسط و تنوع یابند تا ساختارهای پیچیده جدید مانند سر را بسازند. از این گذشته، آثار باقیمانده تبیین می‌کنند که چگونه گوش‌های ما از سلول‌های حسی روی سطح بدن ماهی تکامل یافتند. به سراغ سکسکه هم می‌رود که نتیجه یک دستگاه عصبی پیچ در پیچ است. بعضی از بررسی‌های موردی برای کسانی که در زمینه تکامل مطالعه بسیار کرده اند آشنا خواهد بود، اما بیشتر خوانندگان با شگفتی‌هایی روبه رو خواهند شد. من خودم یاد گرفتم که در کوسه‌ها بیضه‌ها نزدیک سر قرار دارند.

وقتی جنین نر انسان در رحم تکوین می‌یابد، بیضه‌ها به تدریج از آن موقعیت نیاکانی پایین می‌آیند تا در نهایت سر از کیسه بیضه درآورند. بیضه‌ها ضمن مهاجرت، به دیواره بدن فشار و نقطه ضعفی به وجود می‌آورند. از اینجاست که در هنگام بیماری فتق، روده‌ها بیرون می‌زنند. شوبین در عین حال نمونه‌های جالبی از طرز کار علم نیز به دست می‌دهد.

او به امید برخوردن اتفاقی به سنگواره یک گونه در حال گذار در قطب شمال سرگردان نبود. او بر اساس اکتشافات پیشین دقیقا می‌دانست برای یافتن نهشته‌های رسوبی دوره دوونین میانی دنبال چه نوع سازندهایی باید بگردد. هنگامی‌که همکارانش بیرون آوردن تیکتالیک از خاک را شروع کردند، یک نظر به جمجمه پهن منحصر به فرد آن ثابت کرد آنچه به دنبالش آمده بودند را یافته‌اند. آنها درس آناتومی‌شان را خوب خوانده بودند.