درباره

آگاهی در ابتدا یک سری تحقیقات شخصی و تفریحی از روی علاقه درباره فرگشت(تکامل، Evolution) بود. بعد از مدتی تبدیل به یک مجموعه مطالب فارسی‌زبان و نهایتا یک پروژهٔ آماتوریِ آگاهی بخش با هدف اشتراک‌گذاری مطالب علمی شد.

روند کار پروژه آگاهی یا روز داروین (Darwin day) ساده است: جمع‌آوری مطالب و مقالات فارسی‌زبان(معتبر) مرتبط با فرگشت از منابع گوناگون، یا بازنشر/ترجمه/تالیف. لازم به‌ذکر است که مسائل حقوقی تا حد امکان رعایت می‌شوند و نویسنده یا مترجم در مطلب ذکر می‌شود.

هدف اصلی آگاهی، ترویج علم و اطلاع‌رسانی درباره فرگشت است. در آگاهی سعی داریم مفاهیم علمی(فرگشت و داروینیسم) را به زبان ساده به‌جهت همگانی کردن علم و دانش منتشر کنیم. اعتقاد داریم که ترویج علم برای عموم منجر به تصمیم‌گیری بهتر، مدارا، چندبُعدی نگری و نهادینه شدن تفکر سیستمی می‌شود.

در این مدت معلوم شد که فرگشت، فقط محدود به یک علم نمی‌شود. از زیست‌شناسی و فیزیک گرفته تا علوم‌‌انسانی و روان‌شناسی، همه به‌نوعی با فرگشت درگیر هستند. در واقع علم فرگشت یا همان تکامل، شبکه‌ای است شامل دانش‌ها و علوم گوناگون. در گردآوری مطالب هم سعی شده از هر رشته علمی برای روایت فرگشت استفاده شود.

محتوای سایت کامل نیست. مقالات و مطالب فارسی زبانی هستند که به آن‌ها اشاره نشده است. اگر مطلبی می‌شناسید که به کامل شدن سایت کمک می‌کند می‌توانید آن‌را از بخش ارسال مقالات با دیگر علم‌دوستان به اشتراک بگذارید. اگر هم دستی در نوشتن و ترجمه دارید، خوشحال خواهیم شد جزئی از تیم گرداننده سایت باشید.

گزارش دهید

باز نشدن صفحات و مشکلات فنی

کار نکردن لینک‌های دانلود

معرفی منابع یا تصحیح منابع موجود

اگر مترجم یا مولف یکی از مطالب درج شده در سایت بوده و علاقه نداشتید نوشته‌تان در اینجا بازنشر شود

هر پیشنهاد و انتقادی که به پروژه کمک می‌کند.

تکذیب‌نامه

پروژه آگاهی، به هیچ گروه، حزب یا جریان فکری خاصی وابسته نبوده و تعلقی هم ندارد.

حوزه فعالیت پروژه آگاهی درباره مسائل عمومی علم بوده و وارد مسائل و مناقشات اعتقادی و مذهبی نمی‌شود.

تایید نظرات(کامنت) هر شخص لزوما به‌معنای موافقت با گفته وی نیست. البته قانون کلی تایید نظرات، احترام و مرتبط بودن با مطلب است.

آگاهی در هیچ‌کدام از شبکه‌های اجتماعی(مثل فیس‌بوک، گوگل‌پلاس، اینستاگرام، تلگرام و…) فعالیت رسمی ندارد.

اشتراک‌گذاری

پروژه آگاهی تحت مجوز کریتیو کامانز ارائه می‌شود: برای ترویج علم می‌توانید آن را منتشر کنید و مطالب را با یکدیگر ترکیب کنید. با ذکر منبع، به گسترش پروژه کمک می‌کنید.

از ۱۳۹۰