تغییر لوگوی گوگل به‌خاطر سالگرد کشف لوسی

لوگوی گوگل لوسی

۴۱ سال پیش و در سال ۱۹۷۴، فسیل‌هایی از یک موجود کشف شد که می‌توانست بر روی دو پا راه برود. به‌همین مناسبت امروز گوگل لوگوی خود را به‌افتخار این اتفاق تغییر داد.

قدمت لوسی به ۳.۲ میلیون سال قبل برمی‌گردد. او توانایی بالا رفتن از درختان و از همه مهم‌تر قابلیت راه رفتن را داشته است. اگر به لوگوی گوگل دقت کنید می‌بینید که لوسی وسط قرار گرفته است، یعنی حلقهٔ واسط بین هوموها(انسانیان) که می‌توانند راه بروند و انسان‌نماهای اولیه(هومینین) که چهاردست‌وپا بودند.

دونالد جوهانسون و و تام گری، باستان‌شناسان کاشف لوسی، بر اساس ساختار اسکلت لگن یافت شده نتیجه گرفتند استخوان‌ها متعلق به یک زن است. در چادری که مشغول به کار بودند آهنگ «لوسی با الماس در آسمان»(Lucy in the Sky With Diamonds) از گروه بیتلز در حال پخش بود. به‌همین خاطر آن‌ها تصمیم گرفتند نام این فسیل را لوسی بگذارند.

اسکلت‌های لوسی شباهت زیادی به یک شامپانزه دارد، مثل دست‌ها، بازوها و حجم مغز اما او نخستین پستانداری است که راه می‌رفته و راست‌قامت بوده است؛ و مهم‌ترین فرق گونهٔ انسان با خانوادهٔ شامپانزه‌سانان هم همین راه رفتن است.

فسیل لوسی

فسیل لوسی

قبل از کشف لوسی دانشمندان فکر می‌کردند قابلیت راه رفتن همراه با داشتن مغزی بزرگ است، اما لوسی ثابت کرد می‌توان راست‌قامت بود اما گنجایش مغزی همچون شامپانزه داشت.

اسکلت لوسی نشان می‌دهد او حدود ۹۰ سانتی‌متر قد و ۶۵ کیلوگرم وزن داشته است.

پنچ‌سال پیش یک کشف جدید نشان داد احتمالا گونهٔ لوسی(جنوبی کپی عفاری – آسترالوپیتوس – Australopithecus) می‌توانسته از سنگ‌ها به‌عنوان ابزارهای ساده برای بُرش قطعه‌هاش گوشت استفاده کند مثل یک قصاب ساده برای به‌دست آوردن غذا؛ اما او قابلیت ابزارسازی نداشته است.

تصویر متحرک لوگوی گوگل (GIF)

لوگوی لوسی گوگل

اطلاعیه مهم

برنامه‌های روز داروین برای سال ۱۴۰۰

:: مشاهده صفحه ::