کاربرد آتش توسط انسان در بیش از یک میلیون سال قبل

دانشمندان می گویند گونه های شبیه به انسان که یک و نیم میلیون سال پیش در آفریقا زندگی می کردند احتمالا با کاربرد آتش و کنترل آن آشنا بوده اند.

کارشناسان آمریکایی و آفریقای جنوبی استخوان های سوخته را با استفاده از تکنیک خاصی به نام “ای اس آر” (electron spin resonance) تحلیل کرده اند.

این مطالعه نشان داد که استخوان ها در دجه حرارت بالا که دستیابی به آن معمولا تنها در آتشدان یا اجاق ممکن است سوخته اند. دانشمندان می گویند این احتمالا نخستین شواهد موجود از کاربرد آتش توسط اجداد انسان است.

نتایجه این مطالعه در ماه مارس در سمینار سالانه انجمن باستان شناسی ۲۰۰۴ در مونترال، کانادا، عرضه خواهد شد.

این تحقیقات محصول همکاری دکتر باب برین و دکتر فرانسیس تاکری از موزه ترانسوال در شهر پرتوریای آفریقای جنوبی و محققان کالج ویلیامز در ویلیامزتاون آمریکا است.

دکتر ان اسکینر از کالج ویلیامز به بی بی سی گفت: “این استخوان ها ممکن است در یک آتش سوزی جنگلی طعمه حریق شده باشد، اما حرارت شعله های چنین حریقی عموما پایین است، درحالی این استخوان ها به شدت حرارت دیده اند.”

آتش سوزی جنگلی یا آتش سوزی بوته ها معمولا حرارتی در حدود ۳۰۰ درجه سانتیگراد تولید می کند. اما حرارت آتشدان یا آتش دست ساز با هیزم، معمولا به ۶۰۰ درجه سانتیگراد یا بیشتر می رسد.

ماهیت این استخوان ها را ابتدا دکتر باب برین و دکتر اندرو سیلن از دانشگاه کیپ تاون در سال ۱۹۸۸ تشریح کردند.

دکتر برین دریافت که استخوان های سوخته که در ناحیه سوارتکرانز در آفریقای جنوبی کشف شده بود را می توان به انواعی که در درجه حرارت پایین یا بالا سوخته اند دسته بندی کرد.

وی همچنین دریافت که اگر استخوانی را برای آزمایش با حرارت پایین اما به مدت طولانی بسوزانیم، به تدریج به استخوان هایی که در درجه حرارت بالا در آتشدان سوخته اند شباهت پیدا می کند.

با این حال، تکنیک “ای اس آر” ظاهرا موید نظریه ای است که می گوید این استخوان ها در حرارت بالا سوخته اند.

معلوم نیست کدام گونه از اجداد انسان (هومینیدها) این استخوان ها را در سوارتکرانز سوزانده است.

به نظر می رسد دو گونه هومینید در حدود دو میلیون سال قبل در آن منطقه زندگی می کرده اند.

قدیمی ترین شواهد کاربرد کنترل شده آتش پس از این، به منطقه ژوکودیان در چین به قدمت ۲۵۰ هزار سال تا ۴۰۰ هزار سال قبل مربوط می شود.