چرا دخترها عروسک و پسرها ماشین دوست دارند؟

زمانی فعالان حقوق زنان اعتقاد داشتند که علاقه مندی دختران به عروسک و پسران به ماشین و توپ، دلایل کاملااجتماعی دارد. اما امروزه با مطالعاتی که روی رفتارشناسی جانوری میمون ها و ترکیب هورمون ها در انسان انجام شده، درستی این نظریه زیر سوال می رود.

در این مطالعات میمون های نر درست مانند انسان ها به اشیایی که با چرخ حرکت می کنند علاقه مندی بیشتری نشان می دهند.

تحقیقات جدید تفاوت هورمونی را توضیح مناسبی برای انتخاب اسباب بازی در سنین پایین می داند. در این مطالعات نظریه قدیمی درباره کمک به بچه ها برای ایفای نقش های جنسیتی در آینده مورد تایید قرار گرفته است.

تحقیقی در سال ۲۰۰۹ توسط استاد روانشناسی تگزاس، گران الکساندر و گروهش نشان می دهد که نسبت انتخاب اسباب بازی با میزان تسترون بچه ها مرتبط است. چنانچه دخترهایی با سندروم افزایش هورمون مردانه در بدن، به بازی با ماشین بیشتر از بازی با عروسک علاقه مند بودند.

اما دلیل انتخاب موتور و ماشین برای پسرها و عروسک برای دخترها چیست؟ یک نظریه معتقد است چون پسرها برای انجام فعالیت های فیزیکی تکامل یافته اند به بازی هایی که آنها را برای چنین فعالیت هایی آماده می کند علاقه مند هستند و در حقیقت در سنین پایین و پیش از در معرض فرهنگ و اجتماع قرار گرفتن این علاقه مندی را نشان می دهند، یعنی بین ۳ تا ۹ ماهگی.

اما گروه الکساندر با زیر نظر گرفتن بازی هایی که کودکان ۱۹ ماهه با درجه بالای تسترون انجام می دادند متوجه شدند این کودکان در هر حال از دیگر بچه ها فعال تر هستند. چه با ماشین بازی کنند چه با عروسک. آنها تنها به حرکت کردن بیشتر احتیاج دارند و رابطه معناداری میان انتخاب اسباب بازی و فعالیت شان وجود ندارد. نتیجه دیگری که این گروه به آن رسیدند علاقه مندی بیشتر دخترها به اشیایی بود که تصویر یا شکل یک انسان را تداعی می کرد و فرق چندانی میان عروسک و نقاشی در این علاقه مندی وجود نداشت.

فرضیه یی که آنها مطرح کردند این بود که احتمالادخترها بیشتر به فعالیت های اجتماعی علاقه مند هستند. اما پسرها نسبت به دخترها حافظه تصویری ضعیف تری دارند. نتیجه این تحقیقات در مجله Hormons and behavior منتشر شده است.