صفحه اول وال‌استریت‌ژورنال: خبر هومونالدی

بوسه سیویل راموفازا، معاون رییس‌جمهور آفریقای جنوبی، به‌چهره بازسازی شده هومو نالدی در شهر ماگالیزبورگ /

بوسه سیویل راموفازا، معاون رییس‌جمهور آفریقای جنوبی، به‌چهره بازسازی شده هومو نالدی در شهر ماگالیزبورگ.

محققان در آفریقای جنوبی، باقی‌مانده‌ی گونه‌ای نامعلوم از انسان را در اعماق زمین پیدا کردند. مهم‌ترین انسان اولیه‌ای که سوالات زیادی درباره ریشه‌های دفن مردگان[در بین انسانیان] و همچنبن وجود خودآگاهی مطرح کرده است. تاکنون محققان ۱۵۵۰ قطعه استخوان متعلق به ۱۵ نفر را که احتمالا بزرگ‌ترین کشف در مورد انسان‌های اولیه در آفریقاست را استخراج کرده‌اند.

به‌گفته آن‌ها هنوز هزاران تکه استخوان دیگر در غار «ریزینگ استارز» واقع در ۵۰ کیلومتری ژوهانسبورگ مدفون است، به‌قول ریک‌پاتر، مسئول برنامه منشا انسان موزه طبیعی اسمیتسونین این «خیلی جالب و بسیار عجیب» است. هیچکس درباره قدمت بقایای کشف شده نمی‌داند. تکنیک‌های موجود هنوز کاری انجام نداده‌اند.

لی برگر، مسئول پروژه اکتشاف گفته است:«ما درک می‌کنیم که در حال مشاهده یک چیز  فوق‌العاده هستیم.» او دیرین‌مردم‌شناس دانشگاه ویتواترسرند واقع در ژوهانسبورگ است که رهبری تیم بین‌المللی ۶۰ نفره از دانشمندان و غارنوردان برعهده دارد. روز پنجشنبه، دکتر برگر به‌همراه تیم تحقیقاتی‌اش کشف «انسان نالدی»(هومونالدی) را اعلام کردند.

نالدی برگرفته از کلمه Naledimeans است که در زبان محلی یعنی«ستاره».

آن‌ها یافته‌های خود را در مجله « نشنال جئوگرافیک» و «لایف» که حامی مالی پروژه بودند، منتشر کرده‌اند.( شماره اکتبر نشنال جئوگرافیک به همین موضوع اختصاص دارد.) این یک معماست که چگونه این موجودات(هومونالدی) از راه‌های پرپیچ‌وخم و شکاف‌های باریک وارد غاری شده‌اند که ۱۰۰ متر زیرزمین است.

دانشمندان دریافته‌اند که استخوان‌های مردان، زنان، کودکان و نوزادان در کف غار، زیر خاک رس پوشانده شده است. هیچ نشانه‌ای از مرگ آن‌ها به‌دست شکارچیان یا عوامل طبیعی مثل سیل و.. وجود ندارد. درواقع، شواهد کمی از وجود موجودات دیگر وجود دارد.

جان هاکس، دیرین‌مردم‌شناس دانشگاه ویسکانسین می‌گوید:«می‌توانیم توضیحات آسان را نادیده بگیریم. چیزی که ما اینجا داریم این هست که آن‌ها در اینجا دفن شده‌اند»اگر این‌طور باشد، احتمالا هومونالدی‌ها برای مردگان خود احترام قائل بودند. این نشانه‌ای است از خودآگاهی مخصوص انسان‌ها که فقط در نئاندرتال‌ها، نزدیک‌ترین گونه به خانواده انسان امروزی دیده شده است.

این، نشان می‌دهد که گونه‌های دیگر-نه فقط انسان- هم مردگان خود را به‌صورت آیینی دفن می‌کرده‌اند، چیزی که بیشتر مردم فکر می‌کنند منحصرا برای انسان است.

البته نظرات دیگری هم وجود دارد. برنارد می‌گوید:«من فکر نمی‌کنم شرلوک هولمز هم به‌این نتیجه برسد که دفن آ‌ن‌ها عمدی( آیینی) بوده باشد. اگر واقعا این‌چنین باشد، تمام دانسته‌های ما در مورد فرگشت انسان، مزخرف خواهد شد.»

غار «ریزینگ استار» در آفریقای جنوبی، نزدیک «گهواره بشر» است. گهواره بشر جایی است که بسیاری از فسیل اجداد انسان در آن‌ یافت شده است.