هومونالدی، جدیدترین انسان اولیه کشف شده

صورت شبیه‌سازی شده هومو نالدی

صورت شبیه‌سازی شده هومو نالدی

طبق آخرین اخبار به‌تازگی گونه‌ای از انسان‌های اولیه به‌نام «هومو نالدی» (HOMO NALEDI) در آفریقای جنوبی کشف شده است.

بر اساس شبیه‌سازی‌ها، بدن و قامت هومونالدی‌ها شباهت زیادی به بدن انسان‌های متوسط امروزی دارد اما از نظر حجم جمجمه به «جنوبی کپی»(Australopithecus) شبیه هستند. درکل، «هومونالدی‌»ها شباهت زیادی به نزدیک‌ترین گونه‌های خود یعنی «هوموارکتوس‌ها» و «هومو هایدلبرگی‌ها» دارد.

قد آن‌ها حدود یک‌ونیم‌متر(۵ فوت) و با وزنی حدود ۴۵ کیلوگرم تخمین زده شده است. تا به‌حال حدود ۱۵۰۰ قطعه از استخوان‌های «هومونالدی»ها متعلق به ۱۵ نفر کشف شده است.

استخوان‌های کشف شده هومونالدی

استخوان‌های کشف شده هومونالدی

تاریخ این‌که استخوان‌ها به چه زمانی برمی‌گردند معلوم نشده است اما احتمالا از «هومو ارکتوس»ها(انسان راست‌قامت) قدیمی‌تر بوده و به ۱.۵ تا ۲ میلیون سال قبل برمی‌گردد. احتمال دارد با تعیین تاریخ دقیق فسیل‌های کشف شده، در جایگاه اجداد کشف شده انسان تغییراتی ایجاد شود.

ظاهر بدنی «هومونالدی» به کپی‌های قدیمی(ancient ape) برمی‌گردد، ظریف و ریزاندام اما دست‌های آن‌ها شبیه به انسان‌های امروزی است. طوری‌که احتمالا توانایی استفاده از ابزار یا حتی ساخت ابزارهای ابتدایی و ساده را داشته‌اند.

پاهای آن‌ها برای ایستاده راه رفتن مناسب بوده و خمیدگی استخوان انگشت‌ها بیانگر بالا رفتن «هومو نالدی‌»ها از درختان است.

به‌علت قرار گرفتن استخوان‌ها در یک محل شبیه به گورستان، احتمال دارد «هومو نالدی»ها مراسمی خاص برای دفن مردگان خود داشته‌اند. دفن مردگان فقط در «هوموساپینس»ها یعنی انسان امروزی رواج داشته است.

تصویر زیر، جایگاه «هومو نالدی»ها را در درخت حیات نشان می‌دهد.(علامت سوال بالا و پایین)

هومو نالدی در تبار انسان

هومو نالدی در تبار انسان