معرفی کتاب: کروکودیل نفسش را حبس می‌کند

کروکودیل نفسش را حبس میکندمشخصات کتاب:

  • عنوان: کروکودیل نفسش را حبس میکند
  • نویسنده: آدریان وولف سون
  • مترجم: نسرین صالحی
  • ناشر: حریر
  • تعداد صفحه: ۴۳۲
  • سال انتشار: ۱۳۹۱

آیا حیات بدون ژن ممکن است؟

ابتدا ژن برآمده یا زندگی؟ این پرسش که از جنس مرغ یا تخم مرغ است، تناقضی را در بر دارد که زیست شناسی تکاملی تاکنون به آن نپرداخته است. نویسنده در این کتاب دریچه ای انقلابی بر دیدگاه علمی معاصر باز می کند و نشان می دهد که آنچه بنیادی است اطلاعات است و نه مواد متشکله ژن و با این دیدگاه هم به گذشته می رود و هم به آینده.

نشان می دهد که نیاکان مولکولی ما می توانسته اند صرفا سرشتی شیمیایی داشته و در تراکنش با محیط موجوداتی شبه زنده بوده باشند. در آینده هم چگونگی دیدگاه ما می تواند دستکاری هایی انسانی بر حیات را دگرگون کند.نویسنده که برساخته سرترین دانشگاه ها و کانون های پژوهشی انگلستان است، این دیدگاه انقلابی را در زیست شناسی تکاملی، با شیوه ای شیوا و خیال پردازانه با انبانی سرشار از نمونه های شیرین و جذاب، می پروراند و آن را برای خواننده کارشناس و ناکارشناس به یکسان مفید می سازد.

کتاب با نثری کارشناسانه و روان توسط خانم نسرین صابری به فارسی درآمده و ناشر نیز با رعایت بودجه دانش دوستان آن را به شیوه ای مناسب و ارزان به نشر درآورده است.

مقدمه کتاب

… این کتاب برای کسانی نوشته شده است که به تاریخ، ساختار و آینده حیات علاقه دارند. من سعی کرده‌ام که امور مسلم را به حداقل برسانم و در عوض بر ساختن چهارچوبی مفهومی تمرکز کنم که از درون آن ماهیت ژنها و حیات بدون ژن فهمیده شود.

گرچه نام کتاب “حیات بدون ژن” است ولی بیشتر سوالی است برای فهم این مسئله که ژنها واقعا چه هستند، همچنین سفری است برای شناسایی اجداد مفروض فاقد ژن حیات معاصر. این کتاب هیچ آگاهی یا شناخت قبلی درباره موضوع را لازم نمی‌داند و هم برای خواننده عادی و هم برای متخصص نوشته شده است.

ممکن است که من با کوششی که برای ارضا هر دو گروه انجام داده‌ام، در انتها هیچکدام را راضی نکرده باشم. اگر چنین باشد صمیمانه از شما عذرخواهی می‌کنم. در غیر این صورت امیدوارم که شما این کاوش در حیات را جالب، سرگرم‌کننده و آموزنده بیابید.

فصل اول کتاب با این جملات آغاز می‌شود:
اگر گذارتان به یک مغازه اسباب‌بازی‌فروشی مجهز بیفتد و به قسمت مدل‌ها سر بزنید، احتمالا ویترین کیت‌هایی که ردیف کنار هم در قفسه‌های سر به فلک کشیده چیده شده‌اند، توجهتان را جلب می‌کند. مطمئن نیستم که کدام یک از آنها در حال حاضر محبوب‌تر است.

شاید کیت دایناسورها، کیت بشقاب پرنده یا کیت‌هایی که بعد از ساخته شدن، موجودات بین کهکشانی عجیب را می‌سازند. وقتی که من بچه مدرسه‌ای بودم، تقریبا همه دوستان درست و حسابیم مجموعه‌ای از هواپیماهای مدل پلاستیکی داشتند. آنهایی که بیشتر مشتاق بودند مدلهایشان را با رنگ روغن تند و غلیظی که در قوطی‌های کوچک عرضه می‌شد رنگ می‌کردند. بقیه بچه‌ها خود را با چسباندن عکس برگردان‌های رنگی روی بالها، تکه‌های دم و یا بدنه هواپیما راضی می‌کردند.

تنها استثنا بر این قاعده دوست من کنراد بود که مجموعه متوسطی از هواپیماهای مدل داشت که همه یک بمب‌انداز لانکستر تنها داشتند. او همچنین مشتاق جمع‌آوری مدل پلاستیکی کله روسای سرخپوستی بود که در داخل نوعی خاص از غلاف صبحانه یافت می‌شد.

متاسفانه مدل “گاو نشسته” قبل از این که او موفق به کامل کردن مجموعه چشمگیر ولی ناقص خود شود، تمام شده بود. اگر او این را می‌دانست تا اندازه‌ای اشتهای حریص و سیری‌ناپذیرش برای غلات صبحانه کم می‌شد.

 

اطلاعیه مهم

برنامه‌های روز داروین برای سال ۱۴۰۰

:: مشاهده صفحه ::