معرفی و دانلود بازی فرگشتی هاگ: Spoer

بازی فرگشتی و تکاملی اسپور sporeبازی از زمانی شروع می‌شود که یک شهاب سنگ به یک سیاره خیالی در بازی اصابت می‌کند و شما کنترل یک موجود ساده را در دست می‌گیرید. در مرحله اول بازی باید سعی کنید با خوردن چیزهای گوناگون موجود خود را قوی‌تر کرده و در عین حال، باید از خورده شدن آن توسط دیگران جلوگیری کنید. برای بهبود اندام‌ها و ارتقا بدن(جهش)، باید دنبال آیتم‌هایی بگردید و آن‌ها را به بدن موجود خود اضافه کنید.

بازی سیمز هاگ یا اسپور(Spore) یک شبیه‌ساز فرگشتی از موجودات زنده در یک فضا و سیاره خیالی است. در این بازی سعی شده است بازی‌کن با نحوه ساده فرآیند فرگشت آشنا شود. البته باید توجه داشت که مکانیسم واقعی فرگشت در بازی پیاده نشده است. و بیشتر بازی بر اساس تصادف، استراتژی سودمندی آیتم‌های کسب شده و جهش، دنبال می‌شود.

زمانی موجود شما به اندازه کافی پیچیده شد، آماده است تا زمین را فتح کند. در روی زمین نیز با پیدا کردن چیزهایی که برای بقا در محیط جدید نیاز دارد، بازی را دنبال می‌کنید.

به عنوان مثال، بر روی زمین داشتن سرعت بالا یک امتیاز ویژه محسوب می‌شود، چون موجود شما می‌توانید سریع‌تر فرار کند. اگر آیتم سرعت سریع‌تر را نتوانید پیدا کرده و به موجود خود اضافه کنید، احتمال دارد به آسانی طعمه دیگر موجودات شود.

جریان بازی فقط شکار و خشونت نیست. باید بتوانید با موجودات شبیه به خودتان از طریق آواز و رقص(که هرکدام مهارت و آیتم خود را دارد) دوست و متحد شوید. با این‌کار ذهن موجود شما نیز جهش پیدا می‌کند.

هر جهش و تغییر نیز در نسل جدید امکان ویرایش(آیتم‌هایی که پیدا کرده‌اید را می‌توانید به بدن موجود خود اضافه کنید) دارند.

مراحل بعدی بازی عبارت‌است‌از قبیله‌گرایی، ساخت تمدن و سفر به فضا.

مرحله آخر بازی و سفر به فضا از جذاب‌ترین مرحله‌هاست. می‌توانید به سیارات و کهکشان‌های دیگر سفر کنید و در سیاراتی که خالی از حیات هستند، زندگی به‌ وجود بیاورید. با موجودات سیارات دیگر تعامل کنید یا جنگ‌های بین سیاره‌ای راه بیندازید. به سبک اودیسه فضایی استنلی کوبریک یک تخته سنگ سیاه یا Monolith برای موجودات دیگر سیارات کار بذارید.

یکی از نکات بازی در این مرحله پدیدار می‌شود که هر موجود بر اساس محیطی که دارد فرگشت و سازگاری پیدا می‌کند. به‌عنوان مثال شاید با سیاره‌ای روبرو شوید که از آهن گداخته و آتش ساخته شده باشد و موجودی که در آن رشد پیدا کرده یک آدم آهنی است!

ویل رایت، طراح بازی از زیست‌شناسی فرگشتی و دانشمندان این حوزه مثل ریچارد داکینز و ادوارد ویلسون استفاده فراوانی کرده است. حتی بازی اسپور را برای نیل شوبین دیرینه‌شناس معروف و نویسنده کتاب ماهی درون شما نیز رونمایی کرده است. Tiktaalik   سیمزی است که نیل شوبین و ویل رایت در بازی اسپور با بر اساس کشف شوبین با هم ساختند.

بازی اسپور دارای چند اکسپشن دیگر هم هست که هر کدام قابلیت‌های جدیدی داشته و گونه‌ها و ابزار جدید به بازی اضافه می‌کند.

جست‌وجو در گوگل برای دانلود