معرفی کتاب: انسان خردمند، تاریخ مختصر بشر

جلد کتاب انسان خردمند: تاریخ مختصر بشرمشخصات:

  • نام کتاب: انسان خردمند: تاریخ مختصر بشر
  • عنوان اصلی: Sapiens: A Brief History of Humankind
  • نویسنده: یووال نوح هراری
  • مترجم: نیک گرگین
  • ناشر: نشر نو، ۱۳۹۶
  • تعداد صفحه: ۶۲۴

بخش‌هایی از کتاب

صد هزار سال پیش، دست‌کم شش گونۀ انسانی بر روی زمین زندگی می‏کردند. امروز تنها یکی به‏جا مانده است: ما، انسان‏های خردمند! چه‌طور گونۀ ما در نبرد برای سلطه بر دیگران پیروز شد؟

انسان مدت‌ها پیش از تاریخ وجود داشته است. موجوداتی که شباهت زیادی به انسان نوین داشتند ابتدا حدود ۲.۵ میلیون سال پیش پا به عرصۀ حیات گذاشتند. اما، تا نسل‌ها بعد، با هزارها موجود دیگری که در کنارشان روی زمین می‌زیستند تفاوتی نداشتند.

ژاگر می‌توانستیم ۲میلیون سال پیش گشت‌وگذاری در شرق آفریقا داشته باشیم، ممکن بود به تصویرهای آشنایی از انسان‌ها برخورد کنیم: مادرانِ نگران در حال نوازش نوزادانشان؛ کودکانِ شاد و خندان و.. درست مثل شامپانزه‌ها و میمون‌ها.

انسان خردمند (هوموساپینس یعنی ما) نیز متعلق به یک خانواده است. این واقعیت پیش‌پاافتاده در گذشته یکی از پنهانی‌ترین اسرار تاریخ شده بود. انسان خردمند تا مدت‌ها ترجیح می‌داد خود را موجودی جدا از دیگر جانداران، بدون خواهر و برادر، و مهمتر از همه، بدون پدر و مادر فرض کند. اما چنین نیست.

ما، بخواهیم یا نخواهیم، متعلق به خانوادۀ بزرگ و شلوغ میمون‌ها هستیم. نزدیکترین خویشاوندان ما شامپانزه‌ها، گوریل‌ها و اورانگوتان‌ها هستند. شامپانز ه‌ها به ما نزدیکترند. همین ۶میلیون سال پیش میمونی دو دختر زایید که یکی از آنها مادربزرگ شامپانز ه‌ها شد و دیگری مادربزرگ ما انسان‌ها!

خلاصه فهرست کتاب

انقلاب شناختی

موجود بی‌اهمیت

یک روز از زندگی آدم و حوا

انقلاب کشاورزی

ساختن اهرام

وحدت بشر

بینش‌های امپراطوری

انقلاب علمی

کشف نادانی

فرجام انسان خردمند

 

لینک خرید اینترنتی کتاب از سایت ناشر