محبوب‌ترین‌های سال ۲۰۱۴: فرگشت

سایت گاردین در بخش مرور سال ۲۰۱۴ قسمت علم، چند مطلب مرتبط با فرگشت(تکامل) داشت که به‌آن‌ها می‌پردازیم.

یکی از بزرگ‌ترین و جدیدترین دایناسورهای کشف شده در آرژانتین با نام Dreadnoughtus. وزن آن از بویینگ ۷۳۷ بیشتر بوده و می‌توانست به ۶۰ هزار کیلوگرم هم برسد! در اینفوگرافی زیر می‌توانید آن را با موجودات دیگر مقایسه کنید. احتمالا ۷۷ میلیون سال قبل در باتلاقی جان خود را از دست داده است.

دایناسور کشف شده در ۲۰۱۴

دایناسور Dreadnoughtus

اینفوگرافیک مقایسه دایناسور

مقایسه اندازه و وزن Dreadnoughtus با بویینگ، دایناسورهای دیگر، ماموت و گوزن

دانشمندان در تحقیقات خود فهمیدند دایناسور گوشت‌خوار اسپینوسور (Spinosaurus) بیشتر زندگی خود را در آب می‌گذرانده و به‌همین خاطر او را نوعی نیمه‌آبزی به‌شمار آوردند. زندگی اسپینوسور به ۱۰۰ میلیون سال پیش در آفریقا برمی‌گردد. وزن و طول آن به ۲۰ تن و ۱۵ متر می‌رسید(بزرگ‌تر از تی‌رکس و جیگانوتوسور). این موجود در پشت خود تیغه‌های بلندی با ارتفاع ۲ متر برای شنا و حرکت داشته است.

دایناسور اسپینوسور

دایناسور اسپینوسور

آنزو یا مرغ جهنمی، گونه‌ی جدیدی از دایناسورهاست که ۶۶ میلیون سال پیش زندگی می‌کرده است. تمام بدنش از پر پوشیده شده، یک دم دراز و یک تاج بالای سرش داشته است. طول آن به ۳ متر و ارتفاع ایستاده‌اش هم ۱.۵ متر می‌رسیده است.

دایناسور آنزو

دایناسور آنزو

این چهره که در پایین می‌بینید، تفکرات دانشمندان پیرامون شکارچیان-گردآورندگان(hunter-gatherers) اروپایی قبل از دوره کشاورزی را تکان داد. با استخراج دی‌ان‌ای او از دندان عقل اکتشافی، شکل ظاهری و سیستم ایمنی بدن‌اش شبیه‌سازی شد. انسان‌شناسان حدس می‌زدند شکارچی-گردآورنده‌های اروپایی پوست‌هایی رنگ‌پریده و سیستم ایمنی ضعیفی داشتند. نتیجه؟ هر دو فرضیه رد شد.

بازسازی چهره شکارچیان قدیم اروپا

چهره بازسازی شده از شکارچیان قدیم اروپا