فسیل‌های قطبی از مهاجرت آبزیان به روی زمین می‌گویند

دانشمندان می‌گویند فسیل‌های کشف شده در مناطق قطبی کانادا بیانگر بخشی از تاریخ تکامل جانداران و مهاجرت گونه‌های آبزی به خشکی است. دیرینه شناسان آمریکایی با انتشار مقاله ای در مجله معتبر نیچر به یافته‌های جالب خود از فسیل‌های ۳۸۳ میلیون ساله قطبی به عنوان بخشی از حلقه مفقوده تکامل اشاره کرده‌اند.

دانشمندان می‌گویند گونه خاصی از ماهی‌هایی که باله‌های لب دار داشته‌اند، در دوره زمین شناختی پالئوزوئیک از دریا خارج شدند و به جانوران زمینی تبدیل شدند. ولی آنها برای سال‌های متمادی به دنبال مدرکی بودند که تایید کننده تکامل ماهی‌های موسوم به پاندریکتیس به جانور زمینی موسوم به آکانتوستگا باشد.

پاندریکتیس در حدود ۳۸۵ میلیون سال پیش در دریا زندگی می‌کرده است و قدمت آکانتوستگا که قدیمی‌ترین گونه شناخته شده جانوران چهار پا است به حدود ۳۶۵ میلیون سال قبل بر می‌گردد.

حلقه مفقوده

دو دیرینه شناس آمریکایی در سال ۱۹۹۹ برای کشف حلقه مفقوده تکامل به مناطق قطبی کانادا سفر کردند.

پروفسور نیل شوبین از دانشگاه شیکاگو و پروفسور ادوارد داشلر از اعضای آکادمی‌علوم طبیعی فیلادلفیا بالاخره در سال ۲۰۰۴ موفق شدند به سه فسیل مربوط به گونه ناشناخته ای که تیکتالیک روزئه نامیده شد، دست پیدا کنند. این فسیل‌ها در نانووات کانادا کشف شدند و طول بزرگترین آنها حدود ۳ متر است.

ساختار فیزیکی این جاندار تا حدودی مشابه ماهی است و دارای باله و ساختار اسکلتی ماهیان است. در این حال، سر این جاندار مانند سر تمساح پهن است و چشم‌هایش نیز در قسمت بالای سرش قرار گرفته‌اند. بر خلاف ماهیان، حد فاصل میان سر و تنه تیکتالیک روزئه به چیزی شبیه به گردن تبدیل شده است.

دیرینه شناسان می‌گویند نحوه قرار گرفتن چشم‌های این جاندار بیانگر زندگی آن در آب‌های کم عمق است. دکتر‌اندرو میلنر که از اعضای موزه تاریخ طبیعی بریتانیا است می‌گوید سالم و یک تکه بودن فسیل‌های کشف شده در کانادا، به شناخت این جاندار کمک شایانی کرده است. پروفسور جنیفر کلاک که از استادان دانشگاه کمبریج است نیز اهمیت این اکتشاف را با شناسایی فسیل آرکئوپتریکس برابر می‌داند.

آرکئوپتریکس‌ها پرندگانی بودند که به عنوان حد فاصل تکامل خزندگان به پرندگان شناخته شده‌اند.