فرگشت نامه: قسمت دوم، فرگشت، مساله‌ی زمان

فرگشت‌نامه مجموعه‌ای از اینفوگرافی‌های کتاب تصویری بریتانیکا است که به فارسی ترجمه می‌شوند. محتوای مطالب کاملا گرافیکی و تصویری همراه با توضیحات ساده‌ای خواهد بود. هدف این مجموعه، بیان ساده فرگشت و دیگر عوامل مرتبط با آن است.

قسمت دوم با نام «فرگشت، مساله‌ی زمان» از بخش «افسانه‌ها و شواهد علمی» قابل دریافت می‌باشد.

بخش هایی از مطالب قسمت دوم

تا اوایل قرن هجدهم میلادی، پیشرفت‌های علمی نیازمند تفاسیر مختلفی در خصوص منشاء جهان و حیات بودند.

حتی پیش از داروین، کارهای طبیعی‌دانان و کشف فسیل‌های مختلف به این واقعیت اشاره دارد که زمان، منظور ده‌ها هزار سال است نه چند سال محدود، مسیر خود را طی کرده و به گونه‌های مختلف این امکان را می‌دهد تا به شکلی که امروزه هستند در‌آیند.

در طی تولید‌مثل، جهش‌های ژنتیکی رخ می‌دهد و تعامل ارگانیسم با محیط زیست سبب می‌شود ویژگی های مناسب منتقل شوند (انتخاب طبیعی) و یک جمعیت از جانداران نسبت به اجداد اولیه‌ی خود فرگشت خواهند یافت.

اما این سخن به معنی بهتر شدن نیست، بلکه به این مفهوم است که تغییر در کدهای ژنتیکی جانداران که منشاء تنوع است سبب انشعاب آن‌ها در خطوط تکاملی می‌شود که این مسیرها به وسیله‌ی علوم ژنتیکی و فسیل‌شناسی مورد بررسی قرار می‌گیرند.

فرگشت، مساله‌ی زمان

فرگشت، مساله‌ی زمان
(برای مشاهده‌ی تصویر در سایز اصلی، بر روی آن کلیک کنید)

ژنتیک

با استفاده از تکنیک‌های پیشرفته‌ی زیست مولکولی این امکان فراهم شده است تا به بررسی میراث تکاملی گونه‌ها پرداخته و زمان جدا شدن خطوط تکاملی از یکدیگر را کشف کرد. بسیاری از انسان‌شناسان با استفاده از DNA میتوکندریایی (که مستقیما از مادر به ارث رسیده است) سعی در بازسازی فرآیند تکامل انسان دارند. از این نوع آنالیز‌ها برای بازسازی تبارنامه حیوانات نیز استفاده می‌شود.

اطلاعیه مهم

برنامه‌های روز داروین برای سال ۱۴۰۰

:: مشاهده صفحه ::