فرگشت‌نامه: قسمت اول، باورهای گوناگون

فرگشت‌نامه مجموعه‌ای از اینفوگرافی‌های کتاب تصویری بریتانیکا است که به فارسی ترجمه می‌شوند. محتوای مطالب کاملا گرافیکی و تصویری همراه با توضیحات ساده‌ای خواهد بود. هدف این مجموعه، بیان ساده فرگشت و دیگر عوامل مرتبط با آن است.

قسمت اول با نام «باورهای گوناگون» از بخش «افسانه‌ها و شواهد علمی» قابل دریافت می‌باشد.

بخش‌هایی از مطالب قسمت اول

پیش از اطلاع عمومی از نظریه‌های علمی، بیشتر مردم دنیا عقاید خودشان را از منشا پیدایش جهان و انسان داشتند که بیش‌تر در قالب افسانه بیان شده بودند. بسیاری از آن‌ها توسط آموزه‌های دینی به ما منتقل شده‌اند. در موارد بسیاری، منشا دنیا و نوع ‌بشر به یک یا چند خدا یا نیمه‌خدای خالق ربط داده شده یا در موارد دیگر هیچ آغاز و پایانی وجود ندارد.

فرگشت‌نامه. قسمت اول. کتاب بریتانیکا

برای مشاهده در اندازه واقعی روی تصویر کلیک کنید.

آفریقا، چگونه میمون‌ها انسان شدند

در آفریقا، قاره‌ای که امروز به عنوان گهواره نوع بشر می‌شناسیم، افسانه‌های بسیاری برای پیدایش انسان وجود دارد. یکی از این افسانه‌ها، منشا انسان را با منشا میمون‌ها در هم می‌آمیزد. این داستان می‌گوید چه طور خدای مولوکو، دو سوراخ در زمین که اولین مرد و زن در آن‌ها جوانه زدند را پدید آورد. سپس به به آن‌ها هنر زراعت را آموخت ولی آن‌ها در انجام آن سستی کردند و زمین خشک شد. مولوکو برای مجازات، آن‌ها را به جنگل تبعید کرد و به آن‌ها دم میمون داد، و دم را از میمون‌ها برداشت و به آن‌ها دستور داد «انسان» باشند.

مشاهده در سرور دوم