دانلود کتاب: ویژه‌نامه ساکنان ماقبل تاریخ سرزمین ایران

دانلود انسان اولیه در ایرانانسان‌های اولیه‌ی ساکن سرزمین ایران قد و قامتی کوتاه‌تر داشتند و کمی تنومندتر بودند و قوی‌تر. صحبت از انسان‌های اولیه سرزمین ایران است. انسان‌هایی قبل از نئاندرتال‌ها. انسان‌هایی که شواهدی از زندگی آنها در ایرانِ ۲۰۰ هزار سال پیش یافت شده است.

قدیمی‌ترین آثار تاریخ‌گذاری شده این انسان‌های اولیه ساکن ایران مربوط به کاوشهای باستان‌شناسی در سال ۹۱است که در غار دربند رشی در گیلان به دست آمده است. براساس آنچه دکتر فریدون بیگلری، باستانشناس و محقق و مسوول بخش پارینه‌سنگی موزه ملی ایران می‌گوید، آثار غار دربند رشی شامل ابزارهای سنگی و سنگواره‌گونه منقر ض شده‌ای از خرس و چند گونه دیگر جانوران در عصر باستان در ایران است.

این کشفیات از این جهت اهمیت دارد که تا پیش از آن، قدیمی‌ترین آثار تاریخ‌گذاری شده انسان در ایران بین ۴۰ تا ۵۰  هزار سال و در یک مورد حدود ۱۴۸ هزار سال  با خطای ۳۵ هزار سال  بود که در چند غار در لرستان، اصفهان و ایلام یافت شده و مربوط به دوره پارینه‌سنگی میانی بودند. این نوشتار به جزیی‌ترین سوال‌های شما درباره قدیمی‌ترین نشانه‌های سکونت انسان‌ریخت‌ها و حیوان‌ها در سرزمین ایران پاسخ می‌دهد.

تیترهای کلی:

۲۰ هزار سال پیش ساکنان سرزمین ایران چه شکلی بودند؟

چه نشانه‌هایی درباره حیات در آن دوران وجود دارد؟

همه چیز درباره ظاهر و زندگی انسان‌ریخت‌های دوره پارینه‌سنگی قدیم در فلات ایران

ساکنان سرزمین ایران در دوره پارینه‌سنگی قدیم به چه شیوه‌ای زندگی می‌کردند؟

چه گونه‌های جانوری در دوران پارینه‌سنگی قدیم در ایران وجود داشتند؟

هایدلبرگ‌ها چه حیوان‌هایی را شکار می‌کردند؟

قدیمی‌ترین مناطق سکونت انسان‌های اولیه در ایران کجاست؟

اینفوگرافیک از انسان ساحلی اهل چاد تا نئاندرتال‌ها

گفتگو با فریدون بیگلری مسوول بخش پارینه‌سنگی موزه ملی

انسان اولیه و غارنشین ایرانی