دانلود کتاب: جادوی واقعیت ریچارد داکینز

مشخصات:

جادوی واقعیت

  • نام کتاب: جادوی واقعیت، چطور می دانیم چه چیزی واقعا درست است؟
  • نویسنده: ریچارد داوکینز (داکینز)
  • تصویرگر: دیو مک‌کین
  • ترجمه و تنظیم: مینا خبوشانی، آرش حسینیان
  • ناشر: اینترنتی، ۱۳۹۲

کتاب درحال چاپ می‌باشد و به‌درخواست مترجم لینک‌های دانلود برداشته شد. بعداز چاپ‌ کتاب، نحوه‌ی تهیه‌ی آن اطلاع‌رسانی خواهد شد.

برخلاف کتاب ساعت‌ساز نابینا و ژن خودخواه که برای مخاطبان عام ولی نسبتا سطح بالا نوشته شده بود، این‌بار ریچارد داکینز(داوکینز) با زبانی ساده و گویا که برای همه افراد قابل فهم است، تلاش می‌کند تا شگفتی‌های علم را توضیح دهد. در این کتاب ریچارد داوکینز، مشهورترین زیست‌شناس تکاملی با همکاری دیو مک‌کین هنرمند برجسه طراحی، با به‌کارگیری نوشتار و تصاویر گرافیکی یکی از زیباترین و خواناترین کتاب‌های علمی عمومی را گردآوری کرده‌اند.

کتاب جادوی واقعیت جواب‌هایی ساده به پرسش‌هایی سخت است. پرسش‌هایی که برای خیلی از افراد در دوران نوجوانی یا حتی بزرگسالی شکل می‌گیرد و بعضا با جواب‌هایی نامعقول که به الهیات می‌رسد پاسخ داده می‌شود. در این کتاب، داکینز سعی می‌کند با ترکیب عقلانیت و شواهد موجود، پاسخی درست به سوالات ارائه دهد.

مسائلی که داکینز مطرح می‌کند هم بزرگسالان جالب است و هم مورد علاقه نوجوانان. مثلا در بخش اولین انسان چه کسی بود، نویسنده که خود از طرفداران فرگشت است، با بیانی ساده و جذاب نحوه فرگشت(تکامل) را شرح می‌دهد. یا مثلا در بخش خورشید چیست، از داستان اسطوره‌ها شروع می‌کند و نهایتا به این می‌رسد که خورشید نه یک خدا که یک ستاره است!

نکته کتاب اینجاست که فقط به علم زیست‌شناسی(تخصص خود داکینز) و فرگشت محدود نمی‌شود. از فیزیک گرفته تا نجوم در این کتاب بحث می‌شوند. به‌نوعی می‌توان گفت ریچارد داکینز سعی دارد در جادوی واقعیت، عقاید خرافی و اوهامات را از منطق علمی پاک کند.

فهرست کتاب:

۱. واقعیت چیست؟

۲. اولین انسان چه کسی بود؟

۳. تنوع گونه‌های جانوری به چه دلیل است؟

۴. چیزها از چه ساخته شده‌اند؟

۵. چرا شب و روز، تابستان و زمستان داریم؟

۶. خورشید چیست؟

۷. رنگین کمان چیست؟

۸. چیزها چه زمانی و چگونه آغاز شدند؟

۹. آیا ما تنها هستیم؟

۱۰. زلزله چیست؟

۱۱. چرا چیزهای بد اتفاق می‌افتند؟

۱۲. معجزه چیست؟