دانلود مستند: سیر تکامل انسان

دانلود مستند سیر تکامل انسانمشخصات

  • نام مستند: سیر تکامل انسان
  • ساخت: شبکه من و تو
  • زبان: دوبله فارسی
  • زمان: ۹۰ دقیقه
  • حجم: ۴۵۰ مگابایت

یکی از بزرگترین سوالات در طول تاریخ علم، منشا پیدایش انسان بوده است. ما از کجا آمده‌ایم؟

امروزه جواب‌های زیادی برای آن داریم و هم‌چنین شواهد ژنتیکی که نشان می‌دهد اصل ما انسان‌ها به کجا می‌رسد. ولی در گذشته، استخوان‌ها راوی سیر تکامل انسان بودند. فسیل‌هایی که اتفاقی پیدا می‌شدند و اگر ذهن کنجکاوی نبود به‌راحتی نابود می‌شدند.

مستند سیر تکامل انسان در ابتدا به سال ۱۸۵۶ می‌رود و نشان می‌دهد کشف تصادفی یک جمجمه، چگونه از وجود انسان‌های غارنشین یا همان نئاندرتال‌ها در گذشته‌های دور سخن می‌گوید. بعدها می‌بینیم که انسان‌های مدرن(هوموساپینس) احتمالا باعث نابودی ناخواسته و انقراض نئاندرتال‌ها شدند.

با فلش‌بک‌هایی به گذشته و شبیه‌سازی انواع انسان ویژگی هر کدام را بازگو می‌کند. مثلا بینی بزرگ چه مزیت‌هایی برای گذشتگان ما داشته و رژیم گوشت‌خواری چه کمکی به بقای انسان کرده است.

محققان مختلفی برای پیدا کردن حلقه گمشده فرگشت انسان تلاش کردند. یکی از این تلاش‌ها در جاوا بود. پژوهشگری بعد از سختی‌های فراوان توانست شواهدی برای هومو ارکتوس‌ها و انسان‌های اولیه پیدا کند. انسان‌های میمون‌نمایی که از ابزارهای ابتدایی استفاده می‌کرده و حجم مغز قابل توجهی داشتند. کم مو بودند و این ویژگی باعث تکامل گفتار و صحبت کردن در آینده شده است. هم‌چنین به‌علت زندگی گروهی، بیماری از یکدیگر مراقبت می‌کردند. اما مهم‌ترین واقعه برای هومو ارکتوس‌ها، کشف آتش و کنترل آن بود.

در ادامه می‌بینید یک شکارچی آماتورِ فسیل، چیزی را پیدا می‌کند که آن را انسان داوسون داون نامید. اعتقاد داشت که داوسون داون حلقه گمشده بین انسان و میمون‌هاست. اما بعدها معلوم شد یک فریب بیشتر نبود.

چارلز داروین معتقد بود احتمالا آفریقا مهد تمدن است، پس باید اجداد انسان را هم در آن‌جا پیدا کرد….

اطلاعیه مهم

برنامه‌های روز داروین برای سال ۱۴۰۰

:: مشاهده صفحه ::