دانلود مستند: زندگی، Life، میمون‌ها

دانلود مستند life 2009مشخصات:

  • نام مجموعه: Life ، زندگی
  • نام قسمت: قسمت دهم، Primates، میمون‌ها
  • سال ساخت: ۲۰۰۹
  • کارگردان: دیوید اتنبرو
  • سازنده: BBC
  • دوبله فارسی: دارد

توضیح: کلمه‌ی مناسبی برای Primates و apes، در زبان فارسی وجود ندارد. منظور از Primates، یعنی تمام پستانداران نخستین: انواع میمون‌ها، بوزینه‌ها، شامپانزه‌ها، گوریل‌ها، اورانگوتان‌ها، بابون‌ها.

میمون‌ها و شامپانزه‌ها برای ما انسان‌ها همیشه جالب بوده‌اند. در گذشته به این علت که شبیه انسان هستند، مثل ما از دست‌هایشان برای کار با ابزار استفاده می‌کنند، هوش قابل‌توجهی دارند، فرم بدنی‌شان شبیه ماست و… اما امروزه می‌دانیم که پسرعموهای ما هستند و با یکدیگر چیزی حدود ۹۸ درصد اشتراک ژنتیکی داریم! با گوریل‌ها و اورانگوتان‌ها کمتر از ۹۵ درصد. اما چرا؟ چون در درخت فرگشت زندگی ما و ایشان یک جد مشترک داریم. به‌هرحال، این مستند راجع این موضوع نیست.

دیوید اتنبرو در این مستند از مجموعه معروف Life، زندگی آن‌ها را نشان می‌دهد. چگونه فکر می‌کنند، از ابزارآلات استفاده می‌کنند، تجربه کسب کرده و برای مشکلاتشان راه‌حل پیدا می‌کنند. نحوه همکاری، گروه‌هایی که در آن زندگی می‌کنند، چگونگی مراقبت از حرمسراها، جفت‌گیری، کنترل منابع، پاکیزگی!  و.. را هم نشان می‌دهد.

یکی از بخش‌های جالب، آن‌جایی است که می‌بینید بوزینه‌های ژاپنی هم دارای طبقه‌بندی اجتماعی هستند و هر کسی حق استفاده از منابع آبی را ندارد، آقازاده‌های بوزینگان یک طرف و دیگران هم طرف دیگر! . مثل ما انسان‌ها.

از بچه‌های یکدیگر مراقبت می‌کنند. این‌کار هم باعث نزدیکی و دوستی، و هم یادگیری می‌شود. مادرها چیزهایی که در طول زندگی‌شان یاد گرفته‌اند را به بچه‌هایشان می‌آموزند: از کجا غذا پیدا کنند، گردو و میوه‌های پوست سخت را چگونه بخورند و امنیت خود را بر روی شاخه درختان حفظ کنند.

در درخت بزرگ زندگی ما و شامپانزه‌ها مسیر خود را در حدود ۶ میلیون سال پیش جدا کردیم اما آن‌ها نزدیک‌ترین خویشان زندهٔ ما باقی ماندند.