دانلود مستند: اسرار ژن

دانلود مستند اسرار ژنمشخصات:
  • نام مجموعه: اسرار ژن
  • قسمت‌ها: کتاب زندگی + رمزگشایی کد
  • سازنده: شبکه مستند من و تو
  • زمان: ۵۰ دقیقه(هر قسمت)
  • زبان: دوبله فارسی

چیزی که باعث شده است زندگی در تمام کره زمین، از دریا تا سطح آن جریان داشته باشد و همه موجودات را با یکدیگر خویشاوند کند، چیزی است به‌نام DNA(دی ان ای).

در سال ۲۰۰۱، پروژه ژنوم انسانی شروع به کار کرد و نتایج قابل توجهی درباره ساخت بدن انسان داشت. درحال حاضر تقریبا ژنوم تمام موجودات درخت زندگی به‌دست آمده و درحال رمزگشایی است.

دی‌ان‌ای این چیز اسرارآمیز، تاریخ فرگشت چهارمیلیارد سال زندگی بر روی زمین را در خود دارد. هر انسان و هر موجود زنده، یک مجموعه‌ای تاریخی از تجربه‌ها، شکست‌ها و موفقیت گذشتگان خود است. امروزه شاید بهترین راوی داستان تکامل موجودات همین قطعه کد چهار حرفی باشد که سال‌ها پیش توسط واتسون و کریک کشف شد.

زندگی چگونه شکل گرفت؟ انسان چگونه به‌وجود آمد؟ چرا جانوران دارای شکل‌ها و انواع گوناگون هستند؟ جواب‌های بسیاری برای پرسش‌های بی‌شمار در DNA نهفته است و با بررسی آن می‌توان به اسرار و رموز حیات پی برد. مثلا آیا منشا تمام مهره‌داران به یک کرم آبی برمی‌گردد؟ چه تشابهی بین ما انسان‌ها و اسب آبی وجود دارد؟ چرا بعضی بیماری‌ها در انسان‌ها رواج دارد؟ آیا تکامل تدریجی یا ناگهانی بوده است؟

…ژنوم یک سند و مدرک تاریخ است. بقایایی در آن وجود دارد که اساسا تاریخچه ژن‌های ماست و در آنجا پنهان شده است…

با مشاهده مستند اسرار ژن می‌توانید هم درباره ساختار بدن خود اطلاعات بیشتری کسب کرده (DNA و ژنوم چیست) و هم جواب بعضی از سوالات خود را درباره نحوه فرگشت و روند تکامل انسان پیدا کنید و این‌که دی ان ای چه نقشی در درخت زندگی دارد.