دانلود فیلم مستند: انسان شدن

دانلود مستند تکامل -فرگشت- انسانمشخصات:

  • عنوان فارسی: انسان شدن
  • عنوان اصلی: Nova: Becoming Human
  • سازنده: شبکه PBS، مجموعه برنامه‌های Nova
  • سال ساخت: ۲۰۱۱
  • تعداد قسمت‌ها: ۳، هرکدام ۵۴ دقیقه
  • زیرنویس فارسی: دارد(از سپنتا)

یکی از سوالاتی که همیشه در جریان فرگشت انسان پرسیده می‌شود این است: چگونه انسان شدیم؟ چگونه به چیزی که الان هستیم تبدیل شدیم و چرا به نوع دیگر یا شکل دیگری فرگشت پیدا نکردیم.چه اتفافی افتاد که از روی درخت‌ها، بر روی زمین آمدیم. مجموعه مستند Nova نشان می‌دهد تا در سه قسمت داستان پیدایش انسان‌های امروزی را بیان کند.

داستان از آفریقا شروع می‌شود؛ جایی که دانشمند جوانی(زرای) شروع به یافتن فسیل اجداد اولیه انسان می‌کند. او به فسیل کودکی بر‌می‌خورد که ما را به سه میلیون سال قبل می‌برد تا بتواند ردی از منشا انسان پیدا کند. فسیل سلام چیزی شبیه به لوسی نشان از یک مرحله مهم تکاملی بوده است.

فسیل‌ها و شبیه‌سازهای دیگر نشان می‌دهند که چگونه روی دو پا راه رفتن توسعه پیدا کرد و به‌عنوان یک ویژگی خاص گونه‌ی انسانی شد. این قضیه تبدیل به یک ایده‌ی ساده بین دانشمندان شد: رشد علفزارها باعث شد نیاکان ما از درخت پایین آمده و به‌صورت دوپا در آمدند. بعد از مدتی اندازه مغز افزایش یافت و تکامل انسان آغاز شد. داروین هم تصور می‌کرد ما درختان را ترک کردیم، راست قامت شدیم، یا آزاد شدن دست‌ها ابزار ساختیم و.. تکامل پیدا کردیم. اما آیا راه رفتن به تنهایی باعث افزایش حجم مغز شده بود؟ تومای و سلام(نام فسیل‌های پیدا شده) هم روی دو پا راه می‌رفتند اما مغزهایشان کوچک بود.

برای پیدا کردن نیاکان نزدیک‌تر، باید به دو میلیون سال قبل بازگردیم. جایی که هوموهابیلیس‌ها(انسان ماهر) ظهور کردند و توانستند ابزارسازی کنند…..

مجموعه مستند انسان شدن سیر کشف فسیل‌های اجداد انسان را نشان می‌دهد و با بررسی هر کدام نشان می‌دهد ما انسان‌های امروزی چه چیزهایی را مدیون گذشتگان خود هستیم.

پی‌نوشت: برای آشنایی بیشتر با سیر انسان‌تباران می‌توانید به این اینفوگراف مراجعه کنید.

پی‌نوشت۲: برای آشنایی با مفهوم صحیح واژهٔ Ape، به‌این لینک مراجعه نمایید. (باتشکر از شهرام)

اطلاعیه مهم

برنامه‌های روز داروین برای سال ۱۴۰۰

:: مشاهده صفحه ::