نالدی؛ مهارت در راه رفتن و صعود به درختان

صورت شبیه‌سازی شده هومو نالدی

صورت شبیه‌سازی شده هومو نالدی

دانشمندان می‌گویند، یک خویشاوند انسان که در غارهای تاریک و باریک آفریقای جنوبی یافت شده بود، هم در زندگی بر روی درخت و هم در راه رفتن بر روی زمین ماهر بوده و مهارت زیادی داشته است. چیزی که او را نسبت به سایر گونه‌های انسانیِ کشف شدهٔ دیگر خاص و ویژه می‌سازد.

آنالیز تازه‌ای از استخوان دست و پای هومو نالدی(Homo Naledi) نشان می‌دهد که پای او شبیه به پای انسان امروزی بوده است و انگشتان منحنی او نیز نشان از زندگیِ درختی نالدی دارند.

در ماه گذشته، محققان از کشف بقایای ۱۵ هومونالدی در غار ریزینگ‌استار(Rising star) نزدیک ژوهانسبورگ خبر دادند. استخوان‌ها هنوز تاریخ‌نگاری نشده‌اند که باعث می‌شود دانشمندان نتوانند جایگاه آن را در داستان فرگشت انسان به‌دست بیاورند.

هومونالدی در مقایسه با انسان امروزی(خودِ ما) ریزاندام و مغزی کوچک داشته است. قد مردان بالغ به ۵فوت(~۱۵۲سانتیمتر) و زنان بزرگسال هم کمی کم‌تر می‌رسیده است.

از اولین حفاری‌ها، استخوان‌ها به‌نظر غیرمعمول می‌آمدند. [در محل حفاری] هم نشانه‌هایی از ساخت و استفاده از ابزار هم وجود داشته است. به‌نظر می‌رسد هومونالدی یک کوهنورد بوده اما بیشتر ایستاده راه می‌رفته است.

دانشمندان درحال حاضر مشغول بررسی دقیق یک دست راست کامل به‌همراه صدها نمونه استخوان دیگر هستند. مچ دست و انگشت شست نشان می‌دهد که هومو نالدی قدرت چنگ زدن(powerful grasp)بالایی داشته و به‌ساخت و استفاده از ابزار سنگی هم مجهز بوده است. اما این ویژگی مدرن در کنار انگشتان کاملا خمیده یک امضا از اجداد اولیه انسان هست که روی درختان زندگی می‌کرده است.

تریسی کیول که بر روی استخوان‌های نالدی در دانشگاه کنت کار می‌کند، می‌گوید این ترکیب واقعا تعجب‌آور است. این نشان می‌دهد شما می‌توانید دستی داشته باشید که ماهر باشد و بتواند از ابزار استفاده کند، در گونه‌ای(species) که هنوز از دستان خود برای بالا رفتن و حرکت بر روی درخت‌ها و سنگ‌ها استفاده می‌کرده است.

استخوان فسیل هومو نالدی

استخوان فسیل دست و پا هومو نالدی

تیم اکتشافی هنوز درحال جمع‌آوری و بازیابی انواع ابزار سنگی در نزدیکی محل کشف هومونالدی است. اگر این گونه می‌توانسته  با ساییدن سنگ‌ها با هم از آن‌ها ابزار برش(cutting) و خراشیدن(scraping) درست کند، پس آن کارها را بدون قدرت نه چندان زیاد مغزی انجام داده است. این نشان می‌دهد ما تنوع خیلی بیشتری[از مسائل گوناگون] در این فسیل که جز اجداد انسان محسوب می‌شود خواهیم داشت.

یکی دیگر از گروه‌های تحقیقاتی، به‌رهبری ویلیام هارکورت اسمیت(William Harcourt-Smith) در دانشگاه نیویورک به‌بررسی ۱۰۷ قطعه استخوان پای نالدی پرداختند. طبق بررسی‌ها به‌غیر از چند مورد، پای هومونالدی شبیه به انسان نئاندرتال و انسان امروزی است.

استخوان انگشت پا اندکی خمیده هست که احتمالا کمکی برای انسان نالدی هنگام گرفتن درختان بوده است. استخوان مچ و کف پای نالدی، یا پایین بوده یا احتمالا آن را نداشته که یعنی هومونالدی پاهایی با کف صاف (flat-footed) داشته است.

اسمیت می‌گوید در این شکی نیست که نالدی وقت بیشتری را به ایستاده راه رفتن می‌پرداخته اما نه کاملا؛ می‌توانید تصور کنید که برای جمع‌آوری میوه، پناه گرفتن به‌خاطر شکارچیان و لانه‌سازی به‌روی ‌درختان هم می‌رفته است.

گمان می‌رود استخوان خمیدهٔ انگشت(پنچه) پا، یک سازگاری اسکلتی است که هومو نالدی از اجداد قبلی خود که روی درختان بوده‌اند به‌ارث برده باشد.

تا زمانی که استخوان‌های نالدی تعیین قدمت نشوند، این سوال بدون جواب خواهد ماند: آیا نالدی دو میلیون سال پیش پدیدار گشته و موفق شد در انزوا زندگی کند یا شاید هم با انسان مدرن می‌زیسته است؟ احتمال دیگر این‌که شاید هومو نالدی یک شاخه فرگشتی، یعنی گونهٔ خواهر اجداد انسان مثل هومو ارکتوس(انسان راست‌قامت، Homo erectus) باشد.